Mr. W.H. Cost Jordens

foto Mr. W.H. Cost Jordens
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Tweede en Eerste Kamerlid uit Deventer die vóór 1848 tot de financiële oppositie behoorde, die aandrong op staatkundige hervormingen. Was in zijn woonplaats rechter en gemeenteraadslid en was telg van een vooraanstaande familie. In de Eerste Kamer, waarvan hij na de Grondwetsherziening van 1848 deel uitmaakte, steunde hij liberale voorstellen zoals dat tot afschaffing van de doodstraf. Was in de Eerste Kamer veelvuldig voorzitter van één van de Kamerafdelingen.

liberaal, moderaat of gematigd liberaal
in de periode 1840-1873: buitengewoon lid Tweede Kamer, lid Tweede Kamer, lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Willem Herman

2.

Personalia

wijziging in naam en/of titulatuur
Voegde de achternaam van zijn moeder aan de familienaam 'Jordens'

geboorteplaats en -datum
Deventer, 5 maart 1799

overlijdensplaats en -datum
Deventer, 23 november 1875

3.

Partij/stroming

stroming(en)
  • "financiële oppositie" (tijdens Willem II)
  • liberaal

4.

Hoofdfuncties/beroepen (7/10)

  • lid Provinciale Staten van Overijssel, van 4 juli 1837 tot augustus 1840 (voor de steden, Deventer)
  • buitengewoon lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 5 augustus 1840 tot 5 september 1840 (voor Overijssel)
  • lid Provinciale Staten van Overijssel, van oktober 1840 tot 18 oktober 1842 (voor de steden, Deventer)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 18 oktober 1842 tot 13 februari 1849 (voor Overijssel)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 13 februari 1849 tot 20 augustus 1850 (voor Overijssel)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 7 oktober 1850 tot 19 september 1853 (voor Overijssel)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 5 april 1854 tot 15 september 1873 (voor Overijssel)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

lid Staatscommissie jaarlijks onderzoek koloniale financiën, 1850

afgeleide functies, presidia etc. (2/28)
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van september 1871 tot september 1872
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van november 1872 tot september 1873

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër (2/12)
  • Stemde in 1869 vóór het voorstel tot afschaffing van het dagbladzegel
  • Stemde in 1870 vóór het voorstel tot afschaffing van de doodstraf

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Werd in september 1853 niet toegelaten als lid, omdat hij na zijn verkiezing was herbenoemd als kantonrechter en nieuwe verkiezing nodig werd geacht. Oo 5 december 1853 bevestigde de Kamer dat met 18 tegen 7 stemmen.
  • Nam in 1873 ontslag als Kamerlid vanwege zijn hoge leeftijd (74 jaar)

uit de privésfeer
Zijn vader was griffier bij de Arrondissementsrechtbank te Deventer

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.