J. Corver Hooft

foto J. Corver Hooft
bron: Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie

Uit een bekende Amsterdamse regentenfamilie afkomstig Tweede en Eerste Kamerlid. Bekleedde al onder Lodewijk Napoleon en tijdens de inlijving hof- en bestuursfuncties. In 1824 kozen de Staten van Holland hem tot Tweede Kamerlid. Hij behoorde tot de leden die kritisch waren over het financiële beleid van de koning en hij drong aan op hervormingen. In de zitting 1829/1830 bekleedde hij het Kamervoorzitterschap. Na de grondwetsherziening van 1848 maakte hij anderhalf jaar deel uit van de Eerste Kamer.

moderaat of gematigd liberaal, financiële oppositie, 'pragmatisch' liberaal
in de periode 1824-1850: lid Tweede Kamer, voorzitter Tweede Kamer, lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam

Jan

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Amsterdam, 14 december 1779

overlijdensplaats en -datum
's-Graveland, 25 juli 1855

3.

Partij/stroming

stroming(en)
  • "financiële oppositie" (ten tijde van koning Willem I en koning Willem II)
  • moderaat

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/9)

  • lid Provinciale Staten van Noord-Holland, van 3 juli 1821 tot 19 oktober 1824 (voor de landelijke stand, district Muiden)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 oktober 1824 tot 13 februari 1849 (in 1824-1840 voor Holland, in 1840-1849 voor Noord-Holland; in 1840 toegelaten op 22 oktober)
  • voorzitter Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 22 oktober 1829 tot september 1830
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 13 februari 1849 tot 20 augustus 1850 (voor Noord-Holland)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

  • diverse locale functies
  • houtvester van Noord-Holland, van 1813 tot 1852

afgeleide functies, presidia etc.
lid Commissie van Rapporteurs voor de voorstellen tot Grondwetsherziening (Tweede Kamer der Staten-Generaal), 1848

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër (2/10)
  • Behoorde in 1847 tot de meerderheid die tegen het wetsvoorstel over het stemrecht in steden en op het platteland stemde. Het wetsvoorstel werd met 31 tegen 27 stemmen verworpen.
  • Stemde in 1848 tegen hoofdstuk IX (van de waterstaat) van de Grondwetsherziening

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Werd in september 1830 als de derde op de voordracht voor het voorzitterschap geplaatst

uit de privésfeer
Zijn vader was commissaris (1763), bewindhebber van de West-Indische Compagnie (1774-1778), directeur van de Sociëteit van Suriname (1778-1780), schout van Amsterdam (1780-1787) en lid van de stedelijke raad van Amsterdam (1787-1795)

verkiezingen
  • Werd in december 1848 door de kiezers van één van de Amsterdamse districten als tweede genomineerd voor het Eerste Kamerlidmaatschap en in januari 1849 benoemd

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.