Mr. K.L.J. Cornelis

foto Mr. K.L.J. Cornelis
bron: Collectie-Van Eck (Nationaal Archief)

Roermondse jurist, die in zijn woonplaats advocaat en in Weert kantonrechter was. Kwam in 1861 als liberaal (Thorbeckiaan) in de Tweede Kamer en had daarin met twee onderbrekingen tot 1871 zitting. Bleef in tegenstelling tot de meeste van geloofsgenoten de liberale beginselen trouw en werd daarom bij verkiezingen vanwege zijn benoeming tot officier van justitie verslagen door een klerikale tegenstander.

Thorbeckiaan
in de periode 1861-1871: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Karel Lodewijk Joseph

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Roermond, 12 januari 1819

overlijdensplaats en -datum
Roermond, 25 augustus 1884

3.

Partij/stroming

stroming(en)
liberaal (Thorbeckiaan)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (5/7)

  • lid gemeenteraad van Weert, tot 1871
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 20 september 1861 tot 17 februari 1864 (voor het kiesdistrict Roermond)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 september 1864 tot 1 oktober 1866 (voor het kiesdistrict Roermond)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 29 februari 1868 tot 18 maart 1871 (voor het kiesdistrict Roermond)
  • officier van justitie, Arrondissementsrechtbank te Roermond, van 1 april 1871 tot 25 augustus 1884 (benoemd bij K.B. van 15 maart 1871)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

6.

Activiteiten

als parlementariër (2/5)
  • Stemde op 23 maart 1868 vóór de motie-Blussé van Oud-Alblas, die uitsprak dat de Kamerontbinding van 1867 niet in het landsbelang was geweest
  • Stemde in 1870 vóór het voorstel tot afschaffing van de doodstraf

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

7.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Moest in 1864 aftreden vanwege zijn herbenoeming tot kantonrechter
  • Werd bij de algemene verkiezingen van 1868 weer tot Tweede Kamerlid gekozen. Met hem werd ook de conservatief-katholiek Haffmans gekozen.
  • Werd in 1871 na zijn benoeming tot officier van justitie niet herkozen

uit de privésfeer
Zijn vader was notaris

verkiezingen (3/6)
  • Versloeg bij de algemene verkiezingen in 1868 J.H. Arnoldts (r.k.) na herstemming
  • Werd in 1871 verslagen door J.H. Arnoldts (cons.-r.k.)
  • Werd in 1873 bij de periodieke verkiezingen verslagen door H.F. Lambrechts (cons.-r.k.)

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

8.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

9.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.