M.I.W.J. Bijleveld

foto M.I.W.J. Bijleveld

In Nederlands-Indië geboren industrieel die onder andere directeur van de Gist- en Spiritusfabriek was. Dankzij de voorkeurstemming in 1921 tussentijds opvolger in de Tweede Kamerfractie van de Vrijheidsbond. Stapte later over naar een conservatief-liberale partij en was daarvan in 1925 lijsttrekker.

Vrijheidsbond
in de periode 1921-1922: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Maarten Iman Willem Jacob

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Batavia (Ned.-Indië), 21 oktober 1874

overlijdensplaats en -datum
Bad Nauheim (Dld.), 1 juli 1931

begraafplaats en -datum
Driehuis-Westerveld, 7 juli 1931 (crematie)

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • Liberale Unie, tot 1918
  • Economische Bond, van 1918 tot 16 april 1921
  • Liberale Staatspartij "De Vrijheidsbond", vanaf 16 april 1921
  • Vaderlandsch Verband, omstreeks 1925

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/5)

  • directeur vestiging Schiedam, Nederlandsche Gist- en Spiritusfabriek, van 1 januari 1914 tot 1 juli 1931
  • directeur Netherlands Distelleries "Boll & Dunlop's" te Delfshaven, van 1 januari 1914 tot 1 juli 1931 (onderdeel van de Nederlandsche Gist- en Spiritusfabriek)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 10 mei 1921 tot 24 juni 1922

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties

  • lid bestuur Unie voor Vrouwenbelangen, vanaf oktober 1920
  • voorzitter Bond van Belastingbetalers, afdeling 's-Gravenhage, omstreeks 1921

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Tweede Kamer vooral over zaken betreffende pensioenen en over arbeidsaangelegenheden en daarnaast bij de bepalingen over het koningshuis in de Grondwet

opvallend stemgedrag (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Trad na de verkiezingen van 1918 uit de Liberale Unie en werd lid van de Economische Bond. In 1921, inmiddels lid van de nieuwgevormde Vrijheidsbond, nam hij de zetel in die was opengevallen na het overlijden van de voormalige Unie-liberaal Van Doorn.

uit de privésfeer
Zijn vader was ritmeester bij het Oost-Indisch Leger

verkiezingen
  • Was in 1918 nummer acht op de kandidatenlijst in de kieskringen in de noordelijke provincies en werd niet gekozen. Kwam in 1921 wel als opvolger in de Kamer, omdat hij meer stemmen had behaald dan de nummer twee van de lijst, J.E. Heeres.
  • Werd bij de Tweede Kamerverkiezingen van 1922 niet herkozen

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.