Mr. J.G. de Bruijn

foto Mr. J.G. de Bruijn
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Rotterdamse katholieke handelsman, die zitting had in beide Kamers. Telg uit een familie van wijnkopers. Was tevens veertien jaar wethouder van financiën in Rotterdam. In 1879 door het district Den Bosch afgevaardigd naar de Tweede Kamer, waar hij vooral over handelsaangelegenheden sprak. Stapte in 1883 over naar de Eerste Kamer. Kalme, wat deftige man.

Rooms-Katholieken, Bahlmanniaan ('Centrum')
in de periode 1879-1892: lid Tweede Kamer, lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Jacobus Gerardus

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Rotterdam, 11 februari 1825

overlijdensplaats en -datum
Nijmegen, 26 juli 1908

3.

Partij/stroming

stroming(en)
R.K. (Rooms-Katholieken) (conservatief)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (7/9)

  • lid gemeenteraad van Rotterdam, van 12 oktober 1854 tot 3 september 1871
  • wethouder (van financiën) van Rotterdam, van 23 januari 1862 tot 3 september 1871
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 3 april 1879 tot 16 augustus 1883 (voor het kiesdistrict 's-Hertogenbosch)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 18 september 1883 tot 11 oktober 1884 (voor Noord-Brabant)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 17 november 1884 tot 17 augustus 1887 (voor Noord-Brabant)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 19 september 1887 tot 27 maart 1888 (voor Noord-Brabant)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 1 mei 1888 tot 12 juni 1892 (voor Noord-Brabant)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/3)

  • lid college van regenten Gevangenissen te Rotterdam, vanaf 26 september 1872
  • voorzitter commissie voor het stichten eener woning met huiskapel voor de pauselijke internuntius te 's-Gravenhage, 1889

afgeleide functies, presidia etc.
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van november 1885 tot december 1885
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van april 1890 tot juli 1890

comités van aanbeveling, erefuncties etc.
erelid diocesaan comité tot huldiging te Rome van Z.H. Leo XIII t.g.v. 25-jarig pauselijk jubilieum (voorjaar 1902)

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Tweede Kamer met name over zaken betreffende de handel en financiële zaken en bij herziening van de gemeentewet
  • Sprak in de Eerste Kamer onder meer over spoorwegen, militaire zaken, financiën en justitie

opvallend stemgedrag (0/3)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Sloot zich in november 1891 aan bij de Centrumsclub, de Kamerclub van Katholieke Tweede en Eerste Kamerleden

uit de privésfeer
  • Zijn vader was oprichter van de firma "L.F. de Bruijn en Co.", wijnkopers te Rotterdam en later reder
  • Toen hij nog geen drie maanden was, overleed zijn moeder

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.