Mr. H.J. Brouwers

foto Mr. H.J. Brouwers
bron: Collectie-Van Eck (Nationaal Archief)

Vrij onopvallend katholiek Tweede Kamerlid, dat het desondanks tot staatsraad bracht. Burgemeester van Roermond en afgevaardigde voor het district Boxmeer en later voor Roermond. Echte regio-vertegenwoordiger, die in zijn jeugd liberaal was, maar later conservatief-katholiek.

conservatief (katholiek), Bahlmanniaan ('Centrum')
in de periode 1877-1892: lid Tweede Kamer, lid Raad van State

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Hubert Joachim

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Gronsveld (Lb.), 18 augustus 1833

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 26 oktober 1892

begraafplaats en -datum
Nyswiller, 29 oktober 1892 (familiegraf)

3.

Partij/stroming

stroming(en)
R.K. (Rooms-Katholieken) (conservatief)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (7/13)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 november 1877 tot 11 oktober 1884 (in 1877-1882 voor het kiesdistrict Boxmeer, in 1882-1884 voor het kiesdistrict Roermond)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 17 november 1884 tot 18 mei 1886 (voor het kiesdistrict Roermond)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 14 juli 1886 tot 17 augustus 1887 (voor het kiesdistrict Roermond)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 september 1887 tot 27 maart 1888 (voor het kiesdistrict Roermond)
  • lid Provinciale Staten van Limburg, van 3 november 1887 tot mei 1889 (voor het kiesdistrict Gulpen)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 1 mei 1888 tot 15 mei 1889 (voor het kiesdistrict Roermond)
  • lid Raad van State, van 1 juli 1889 tot 26 oktober 1892 (benoemd bij K.B. van 13 mei 1889)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

lid Staatscommissie ter voorbereiding van de dienstplichtwet (Staatscommissie-Bergansius), van 10 juni 1888 tot mei 1889

afgeleide functies, presidia etc. (2/3)
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van maart 1889 tot mei 1889
  • lid afdeling Marine en Oorlog (Raad van State)

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Kamer over uiteenlopende onderwerpen, die vaak met Limburg te maken hadden

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • In de Kamer vaak tegenstander van Schaepman
  • Werd in 1889 min-of-meer weggepromoveerd naar de Raad van State, omdat het kabinet-Mackay en de katholieke voorman Schaepman in hem een lastige tegenstander op het gebied van de persoonlijke dienstplicht zagen. Zijn benoeming riep met name bij de liberalen veel vragen op, omdat andere katholieken geschikter werden geacht.

uit de privésfeer
  • Zijn vader was gemeentesecretaris van Heer (tot 1844) en notaris te Gronsveld
  • De familie Brouwers was geërfd in en mede-eigenaar van het Malersbosch te Vaals
  • De familie Brouwers was geërfd in het Vijlenerbos

verkiezingen
  • Was in 1866 en 1868 in het district Maastricht kandidaat voor de Tweede Kamer, maar verloor van de liberaal-katholieken De Bieberstein en Van der Maesen de Sombreff
  • Versloeg in 1877 bij een tussentijdse verkiezing in het district Boxmeer met groot verschil A. Verheyen van Estvelt
  • Werd in de districten Boxmeer en Roermond vanaf 1879 steeds bij enkelvoudige kandidaatstelling of met grote meerderheid gekozen

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.