Mr. P.E. (Paul) Briët

foto Mr. P.E. (Paul) Briët
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Leidse advocaat en notabele die eenentwintig jaar voor de ARP in de Eerste Kamer zat. Zoon van een hervormde predikant. Ondernam vóór 1918 enige vergeefse pogingen om tot Tweede Kamerlid te worden gekozen. Was een aanzienlijke Leidenaar, die zeer goed bekend was met de stad en haar inwoners. Had vele bestuursfuncties op maatschappelijk en kerkelijk gebied en was onder meer bijna veertig jaar secretaris van de Leidse Voogdijraad. In de Eerste Kamer woordvoerder defensie en buitenlandse zaken.

ARP
in de periode 1923-1946: lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Paul Etienne (Paul)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Voorthuizen (gem. Barneveld), 16 juni 1879

overlijdensplaats en -datum
Leiden, 20 april 1961

3.

Partij/stroming

partij(en)
ARP (Anti-Revolutionaire Partij)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (5/7)

  • kantonrechter-plaatsvervanger, kanton Leiden, van 1 augustus 1909 tot 1 juli 1949
  • lid Provinciale Staten van Zuid-Holland, van 5 juli 1910 tot 1 juli 1919 (voor het kiesdistrict Leiden)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 13 april 1923 tot 18 september 1923 (voor Zuid-Holland)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 20 januari 1925 tot 20 september 1932
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 2 november 1932 tot 23 juli 1946

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/5)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/31)

  • lid Radio-Omroep Controle Commissie, van 1930 tot 1940
  • lid Provinciaal College van toezicht op het beheer der kerkelijke goederen en fondsen van de Hervormde gemeenten in Zuid-Holland, omstreeks 1946

afgeleide functies, presidia etc. (2/5)
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 20 september 1938 tot 20 december 1938
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 4 juni 1946 tot juli 1946

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • In de Eerste Kamer sprak hij vooral over defensie, buitenlandse zaken en onderwijs

opvallend stemgedrag (0/4)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Promoveerde bij prof. J. Oppenheim
  • Zijn echtgenote was in Silezië geboren
  • Was vanaf 1932 geassocieerd met dr. N.G. Geelkerken

verkiezingen
  • Werd bij de Tweede Kamerverkiezingen in 1913 in het kiesdistrict Leiden na herstemming verslagen door J.E. Heeres (ul)
  • Werd bij de Tweede Kamerverkiezingen in 1913 in het kiesdistrict Gorinchem na hestemming verslagen door A.C. Visser van IJzendoorn (vl)
  • In 1923 Eerste Kamerkandidaat in en in 1926, 1932 en 1937 gekozen door Groep IV: Zuid-Holland

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.