Jhr.Mr. W.M. de Brauw

foto Jhr.Mr. W.M. de Brauw
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Conservatief Eerste en Tweede Kamerlid dat soms ook gerekend wordt tot de antirevolutionairen. Na de ontbinding vanwege de Aprilbeweging van 1853 gekozen door het district Gouda. Fel bestrijder van de liberalen. Welsprekend Kamerlid. Naast zijn Kamerlidmaatschap rechter en gemeenteraadslid in Den Haag, en later in die plaats officier van justitie.

conservatief (protestants)
in de periode 1851-1874: lid Tweede Kamer, lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Willem Maurits

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Zierikzee, 24 april 1810

overlijdensplaats en -datum
Haarlem, 17 januari 1874

3.

Partij/stroming

stroming(en)
conservatief (sloot zich veelal aan bij antirevolutionairen)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (8/12)

  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 7 oktober 1850 tot 8 april 1851 (voor Zuid-Holland)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 24 april 1851 tot 1 juni 1853 (voor Zuid-Holland)
  • rechter Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage, van 1 mei 1851 tot 1 juni 1861 (benoemd 8 april 1851)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 14 juni 1853 tot 15 mei 1861 (voor het kiesdistrict Gouda)
  • officier van justitie, Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage, van 1 juni 1861 tot 17 januari 1874
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 25 juni 1861 tot 1 oktober 1866 (voor het kiesdistrict Gouda)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 november 1866 tot 3 januari 1868 (voor het kiesdistrict Gouda)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 29 februari 1868 tot 17 januari 1874 (voor het kiesdistrict Gouda)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

lid bestuur Protestantsch Landbouwkundig Gesticht te Montfoort, omstreeks 1851

afgeleide functies, presidia etc. (2/13)
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van april 1872 tot november 1872
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van september 1873 tot november 1873

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër (2/8)
  • Stemde op 23 maart 1868 tegen de motie-Blussé van Oud-Alblas, die uitsprak dat de Kamerontbinding van 1867 niet in het landsbelang was geweest
  • Stemde in 1871 als één van de weinige niet-liberalen vóór het amendement-Dumbar inzake het opheffen van het gezantschap bij de paus

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • In 1851 was een tussentijdse verkiezing (in de Staten van Zuid-Holland) nodig vanweg zijn benoeming tot arrondissementsrechter, in 1861 vanwege zijn benoeming tot officier van justitie

uit de privésfeer
  • Zijn moeder was een nicht (oomzegger) van de patriottenleider Cornelis de Gijselaar en van N. de Gijselaar, lid Algemene Rekenkamer
  • Zijn vader was directeur der registratie, hypotheek en zegelrechten te Zeeland, directeur der Koninklijke loterij en schepen van Zierikzee

verkiezingen (3/8)
  • Werd in 1868 bij de algemene verkiezingen in de eerste stemmingsronde gekozen. Versloeg de liberalen P.Ph. van Bosse en jhr. W.Th. Gevers Deynoot.
  • Versloeg in 1869 J. Bosscha (cons.) na herstemming
  • Versloeg in 1873 A. Kuyper (a.r.) na herstemming. In de eerste stemmingsronde was derde kandidaat J.Th. Buys (lib.).

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.