Dr. M.A. Brants

foto Dr. M.A. Brants
bron: Onze Afgevaardigden

Bioloog die drie jaar ARP-Tweede Kamerlid voor het district Ede was. Gelieerd aan de familie Van Asch van Wijck (een zwager van hem was een broer van twee ARP-Kamerleden) en zwager van een ARP-Kamerlid. Na leraar biologie te zijn geweest burgemeester in de Achterhoek. Vroeg in de Kamer onder meer aandacht voor de vivisectie. Sloot zijn loopbaan af als burgemeester van Schiedam.

ARP
in de periode 1903-1907: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Maurits Anton

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Vorden (Gld.), 11 juni 1853

overlijdensplaats en -datum
Zelhem (Gld.), 29 november 1929

3.

Partij/stroming

partij(en)
ARP (Anti-Revolutionaire Partij)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/6)

  • lid Provinciale Staten van Gelderland, van 7 november 1901 tot 1 februari 1906 (voor het kiesdistrict Doesburg)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 11 maart 1903 tot 1 januari 1907 (voor het kiesdistrict Ede)
  • burgemeester van Schiedam, van 1 februari 1906 tot 1 oktober 1910 (benoemd bij K.B. van 16 januari 1906)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

lid Staatscommissie inzake de jacht (Staatscommissie-Van Zinnicq Bergmann), van 14 maart 1904 tot 1910

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Tweede Kamer over uiteenlopende onderwerpen, zoals de begroting van oorlog, de herziening van de drankwet en over vivisectie

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Nam in december 1906 ontslag als lid van de Tweede Kamer, omdat die functie niet bleek te combineren met het burgemeesterschap van Schiedam

uit de privésfeer
  • Geheelonthouder en vegetariër
  • Bestreed de vivisectie
  • Zijn vader was wethouder van Vorden

verkiezingen
  • Versloeg in 1903 bij tussentijdse verkiezingen W.H. de Beaufort (vl)
  • Versloeg in 1905 P. Tideman (vl)

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.