B. (Bertus) Brandsen

foto B. (Bertus) Brandsen

Amsterdamse voorman van de communistische Eenheids Vakcentrale (EVC), die in de jaren 1956-1958 tot de voornaamste opposanten tegen de leiding van Paul de Groot behoorde. Verzette zich met name tegen de sterke greep van De Groot op de EVC. Volgde in april 1958 Frits Reuter op als Tweede Kamerlid en trad onmiddellijk toe tot de groep-Wagenaar/Gortzak.

groep-Gortzak (ex-CPN)
in de periode 1958-1959: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam (roepnaam)

Berend (Bertus)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Utrecht, 28 oktober 1914

overlijdensplaats en -datum
Amsterdam, 2000 (vermoedelijk, datum onbekend)

3.

Partij/stroming

partij(en)
CPN (Communistische Partij van Nederland), van 1936 tot april 1958 (geroyeerd)

lid tussentijds gevormde fractie(s)
groep-Gortzak, van 15 april 1958 tot 20 maart 1959

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/6)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 15 april 1958 tot 20 maart 1959
  • lid Provinciale Staten van Noord-Holland, van 6 juli 1954 tot 1 juli 1958
  • lid gemeenteraad van Amsterdam, van 13 mei 1953 tot 1 september 1953

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/3)

  • vicevoorzitter (Wereld Vak Verbond), van 1958 tot april 1959
  • secretaris WVV (Wereld Vak Verbond), van oktober 1957 tot 1958

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Heeft als Tweede Kamerlid niet het woord gevoerd

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • In 1941 in Amsterdam-Noord medeorganisator van de februari-staking
  • Trad in december 1957 na een conflict uit het partijbestuur. Hij en Geugjes keerden zich tegen het royement van de Tilburgse partijfunctionaris A. Verreijt.
  • Werd in 1958 met Gortzak, Reuter en Wagenaar uit de CPN gezet na een conflict over de positie van de EVC

uit de privésfeer
  • Zijn vader was werkman/landbouwer
  • Zijn ouders scheidden in 1928

verkiezingen
  • Was bij de Tweede Kamerverkiezingen van 1959 vierde op de kandidatenlijst voor de lijst-Wagenaar ('Brug-groep')

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.