H.J. van Braambeek

foto H.J. van Braambeek
bron: Vliegen, "Die onze kracht ontwaken deed"

Uit Groningen afkomstige spoorwegman, die als vakbondsbestuurder en Tweede Kamerlid vooral opkwam voor de belangen van de spoorwegbeambten. Zette zich ook in voor het PTT-personeel. Was tevens gemeenteraadslid in Zutphen en Statenlid in Gelderland. Behoorde aanvankelijk tot de marxistische vleugel van de SDAP, maar werd later overtuigd sociaaldemocraat. Was goed op de hoogte van de zaken waarover hij sprak.

SDAP, PvdA
in de periode 1921-1946: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Hendrik Jan

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Warffum (Gr.), 22 januari 1880

overlijdensplaats en -datum
Doorwerth (gem. Renkum, Gld.), 25 juni 1960

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • SDAP (Sociaal-Democratische Arbeiderspartij), tot 9 februari 1946
  • PvdA (Partij van de Arbeid), vanaf 9 februari 1946

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/6)

  • chef bureau op het kantoor 'Weg en Werken', N.V. Nederlandse Spoorwegen te 's-Hertogenbosch, van 1 november 1919 tot 1 november 1926 (sinds oktober 1921 op non-actief)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 14 oktober 1921 tot 4 juni 1946
  • secretaris Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, van 15 november 1922 tot 1 september 1940 (nam ontslag na de 'gelijkschakeling')

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/7)

  • lid Commissie van Beheer Pensioenfonds der Nederlandse Spoorwegen
  • lid Centrale Commissie van Advies en Bijstand Verkeersfonds, omstreeks 1939

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër (2/3)
  • Interpelleerde in 1922 minister Van Swaaij over de exploitatietekorten bij de Nederlandse Spoorwegen en de wijze waarop die zullen worden gedekt
  • Interpelleerde in 1928 minister Van der Vegte over de omstandigheden waaronder het personeel der intercommunale tramwegen zijn arbeid verricht

opvallend stemgedrag (0/3)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
Zijn vader was hoofdonderwijzer en directeur van de normaalschool te Warffum

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.