Mr. A. Boxman

foto Mr. A. Boxman
Bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Gorinchemse liberale bestuurder, die in zijn woonplaats op maatschappelijk gebied diverse functies vervulde. Was 47 jaar raadslid, tien jaar wethouder en twaalf jaar burgemeester. Hield zich tevens bezig met de dichtkunst. Rondborstige, verlichte Hollandse regent, die als Eerste Kamerlid echter nauwelijks actief was.

liberaal, 'pragmatisch' liberaal
in de periode 1848-1856: buitengewoon lid Tweede Kamer, lid Tweede Kamer, lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam

Abraham

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Gorinchem, 17 oktober 1796

overlijdensplaats en -datum
Gorinchem, 26 maart 1856

3.

Partij/stroming

stroming(en)
'pragmatisch' liberaal (vanaf 1849)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (5/10)

  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 7 oktober 1850 tot 26 maart 1856 (voor Zuid-Holland)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 13 februari 1849 tot 20 augustus 1850 (voor het kiesdistrict Gorinchem)
  • buitengewoon lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 18 september 1848 tot 8 oktober 1848 (voor Zuid-Holland)
  • burgemeester van Gorinchem, van 1 januari 1843 tot 29 april 1854 (benoemd bij K.B. van 22 december 1842)
  • lid Provinciale Staten van Zuid-Holland, van 15 december 1840 tot september 1848 (voor de steden, Gorinchem)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/4)

  • regent van diverse kerken te Gorinchem, vanaf 29 december 1829
  • lid curatorium Latijnse School te Gorinchem, van 1824 tot 1843

afgeleide functies, presidia etc.
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van september 1852 tot november 1852
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van september 1853 tot december 1853

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër (2/4)
  • Voerde als Eerste Kamerlid nauwelijks het woord
  • Sprak als Tweede Kamerlid onder meer bij de behandeling van de ontwerp-Kieswet en ontwerp-Provinciewet

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Een zoon van hem was gehuwd met een zus van Gijsbert van Tienhoven. Hij hertrouwde later met diens nicht (oomzegger).
  • Zijn vader was koopman en schepen van Gorinchem

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.