A. Bouman

foto A. Bouman
bron: Onze Afgevaardigden

Belastinginspecteur die in 1894 door het district Harlingen tot Tweede Kamerlid werd gekozen. Behoorde tot de vooruitstrevende liberalen, die vóór kiesrechtuitbreiding waren. Legde zich in 1896 echter neer bij de minder vergaande Kieswet-Van Houten. In de Kamer specialist op het gebied van fiscale zaken en pensioenen.

vooruitstrevende kamerclub, 'club-Pyttersen', liberaal
in de periode 1894-1901: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam

Abraham

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
's-Hertogenbosch, 1 juni 1851

overlijdensplaats en -datum
Freshwater (eiland Wight, G.Br.), 15 augustus 1906

3.

Partij/stroming

stroming(en)
Takkiaan

partij(en)
Liberale Unie

lid tussentijds gevormde fractie(s)
  • Vooruitstrevend-Liberale Kamerclub, van mei 1894 tot juni 1896
  • Club-Pyttersen, van 10 juni 1896 tot 21 september 1897 (gematigd liberalen o.l.v. Pyttersen)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/8)

  • inspecteur tweede klasse der registratie en domeinen te Leeuwarden, van 2 januari 1894 tot 1 juli 1902 (in 1894-1901 op non-actief)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 16 mei 1894 tot 17 september 1901 (voor het kiesdistrict Harlingen)
  • directeur der registratie en domeinen te Maastricht, van 1 juli 1902 tot 15 augustus 1906

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

lid examencommissie voor het notarisambtenaar, vanaf 1895

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Hield zich in de Tweede Kamer vooral bezig met fiscale zaken en ambtenarenzaken en pensioenen

opvallend stemgedrag (0/2)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
Zijn vader was olieslager

verkiezingen (3/4)
  • Versloeg in 1894 Th. Heemskerk (arp) na herstemming
  • Versloeg in 1897 jhr. T.A.J. van Asch van Wijck (arp) na herstemming
  • Werd in 1901 verslagen door J. Schokking (friese c.h.)

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.