Mr. Th.L.M.H. Borret

foto Mr. Th.L.M.H. Borret

Advocaat, fabrikant en later notaris; telg van een voorname, oorspronkelijk uit Den Bosch afkomstige familie. Eén van de weinige wat meer vooruitstrevende katholieken aan het einde van de negentiende eeuw en in die zin in de Tweede Kamer medestander van Schaepman. In 1888 gekozen in het district Oosterhout, maar in 1891 verslagen door een conservatievere geloofsgenoot. Keerde in 1893 terug in de Kamer als afgevaardigde voor het district Beverwijk. Nadat hij ook daar was uitgevallen, werd hij lid van de Raad van State.

Schaepmaniaan
in de periode 1888-1914: lid Tweede Kamer, lid Raad van State

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Theodorus Lebuïnus Maria Hubertus

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Maastricht, 12 november 1846

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 28 februari 1914

3.

Partij/stroming

stroming(en)
R.K. (Rooms-Katholieken) (medestander van Schaepman)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (5/8)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 1 mei 1888 tot 15 september 1891 (voor het kiesdistrict Oosterhout)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 25 juli 1893 tot 20 maart 1894 (voor het kiesdistrict Beverwijk)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 24 mei 1894 tot 21 september 1897 (voor het kiesdistrict Beverwijk)
  • lid Provinciale Staten van Zuid-Holland, van 3 juli 1895 tot december 1897 (voor het kiesdistrict 's-Gravenhage)
  • lid Raad van State, van 4 januari 1898 tot 28 februari 1914 (benoemd bij K.B. van 26 november 1897)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/3)

  • lid commissie voor het stichten eener woning met huiskapel voor de pauselijke internuntius te 's-Gravenhage, 1889
  • voorzitter hoofdraad "Vereeniging van den H. Vincencius van Paola", omstreeks 1896

afgeleide functies, presidia etc. (2/3)
  • lid afdeling Financiën (Raad van State)
  • lid afdeling Landbouw, Nijverheid en Handel (Raad van State)

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Tweede Kamer vooral over justitiële onderwerpen en over het kiesrecht

opvallend stemgedrag (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Behoorde in 1891 niet tot de ondertekenaars van een manifest van 14 conservatief-katholieke Tweede Kamerleden

verkiezingen (3/5)
  • Werd in 1892 bij tussentijdse verkiezingen in het district Zevenbergen verslagen door E.A.M. van der Kun (rk). Voerde geen verkiezingsstrijd.
  • Versloeg in 1893 bij tussentijdse verkiezingen J. van Loenen Martinet (rad.) na herstemming. In de eerste ronde was oud-minister Hartsen een van de andere kandidaten.
  • Versloeg in 1894 J. van Loenen Martinet (rad.) na herstemming met 3 stemmen verschil

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.