Mr. A.Ph.R.C. baron van der Borch van Verwolde

foto Mr. A.Ph.R.C. baron van der Borch van Verwolde
bron: Onze Afgevaardigden

Degelijke edelman en antirevolutionair Tweede Kamerlid. Stamde uit een oorspronkelijk Gelders geslacht, maar werd geboren in Brabant. Kwam als één van de weinige niet-katholieken voor een Brabantse district (Zevenbergen) in de Kamer, hoewel hij advocaat in Zutphen en burgemeester van Gorssel was. Na 1888 afgevaardigde voor Zuid-Hollandse districten. In de Kamer vooral deskundig op het gebied van waterstaat. Als 'opvolger' van dominee Donner hief hij enkele jaren het 'Leve de koningin' aan op Prinsjesdag. Omdat hij voorstander van kiesrechtuitbreiding was, had hij enige tijd de bijnaam de 'rode baron'.

antirevolutionair, ARP
in de periode 1884-1913: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Allard Philip Reinier Carel

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Oosterhout (N.Br.), 1 februari 1842

overlijdensplaats en -datum
Verwolde (gem. Laren, Gld.), 11 mei 1919

begraafplaats en -datum
Verwolde, familiegraf, 16 mei 1919

3.

Partij/stroming

stroming(en)
Takkiaan, 1894

partij(en)
ARP (Anti-Revolutionaire Partij)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (8/12)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 29 juli 1884 tot 11 oktober 1884 (voor het kiesdistrict Zevenbergen)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 17 november 1884 tot 18 mei 1886 (voor het kiesdistrict Zevenbergen)
  • lid Provinciale Staten van Gelderland, van 7 juli 1886 tot 1 februari 1919 (voor de kiesdistricten Ruurlo en Doesburg)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 14 juli 1886 tot 17 augustus 1887 (voor het kiesdistrict Zevenbergen)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 september 1887 tot 27 maart 1888 (voor het kiesdistrict Zevenbergen)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 27 november 1888 tot 20 maart 1894 (voor het kiesdistrict Schiedam)
  • lid Gedeputeerde Staten van Gelderland, van 19 juni 1894 tot 1 februari 1919
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 21 september 1897 tot 16 september 1913 (voor het kiesdistrict Ridderkerk)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/6)

  • lid Staatscommissie onderzoek van het jachtrecht (Staatscommissie-Van Zinnicq Bergmann), van 14 maart 1904 tot 1908
  • voorzitter Staatscommissie onderzoek van het jachtrecht, van 1908 tot oktober 1911

afgeleide functies, presidia etc. (2/4)
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van februari 1911 tot mei 1911
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van mei 1912 tot september 1912

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Tweede Kamer over uiteenlopende (kleinere) onderwerpen, zoals lokale kwesties, gezantschappen, rivierverbeteringen en spoor- en tramwegen
  • Interpelleerde in 1891 minister Lely over de toestand van het water in Gelderland en Overijssel

opvallend stemgedrag (0/4)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Hief tussen 1901 en 1913 het "Leve de Koningin" aan na het uitspreken door de Koningin van de troonrede

uit de privésfeer
  • Zijn vader was rentmeester van de domeinen van prins Frederik
  • Zijn oudste zoon was burgemeester van Holten, zijn tweede zoon was burgemeester van Gorssel

verkiezingen (3/13)
  • Versloeg in 1905 A. Smit (lib.)
  • Versloeg in 1909 W.H. van Bilderbeek (lib.)
  • Werd in 1913 na herstemming verslagen door F.J.W. Drion (vl)

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.