H.J. Bool

foto H.J. Bool
bron: Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie

Uit Zeeuws-Vlaanderen afkomstig Tweede Kamerlid voor het district Leiden. Kwam al snel in contact met het liberale Kamerlid Daniël van Eck en werd via hem kamerstenograaf. Vervolgens ambtenaar en redacteur van de Staatsalmanak. Had als bestuurder van het Indisch Genootschap goede contacten met Fransen van de Putte en Van Höevell en doorliep een succesvolle Indische loopbaan, waarbij hij de rechterhand was van enkele Gouverneurs-Generaal. Na terugkeer in het vaderland werd hij in Leiden wethouder. Publicist over koloniale vraagstukken en in de Tweede Kamer woordvoerder op dat terrein. Tegenstander van sterke kiesrechtuitbreiding.

oud- of vrije liberalen
in de periode 1888-1897: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Hendrik Johannes

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Schoondijke (Zld.), 27 februari 1828

overlijdensplaats en -datum
Utrecht, 22 januari 1898

3.

Partij/stroming

stroming(en)
  • conservatief-liberaal
  • anti-Takkiaan, 1894

partij(en)
Liberale Unie, vanaf 1885

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/16)

  • wethouder (van onderwijs) van Leiden, van 4 september 1883 tot 6 september 1887
  • wethouder (van financiën) van Leiden, van 6 september 1887 tot 1 september 1891
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 1 mei 1888 tot 20 maart 1894 (voor het kiesdistrict Leiden)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 16 mei 1894 tot 21 september 1897 (voor het kiesdistrict Leiden)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/19)

  • lid bestuur KILTV (Koninklijk Instituut voor de taal-, land- en volkenkunde van Nederlandsch-Indië), omstreeks 1889
  • medewerker voor Nederland en de Koloniën van "The Statesmen Yearbook"

afgeleide functies, presidia etc.
lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van november 1896 tot februari 1897

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Was koloniaal-woordvoerder in de Tweede Kamer. Hield zich ook bezig met onderwijs- en waterstaatsaangelegenheden.
  • Hoewel hij anti-Takkiaan was, stemde hij in 1896 tegen de ontwerp-Kieswet van Van Houten

9.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Was bevriend met A. van Eck, de broer van het Tweede Kamerlid D. van Eck en later ook met D. van Eck.
  • Was Thorbecke behulpzaam bij de uitgaven van diens parlementaire redevoeringen
  • Zijn vader was kleermaker

verkiezingen (3/4)
  • Versloeg in 1888 en 1891 O.J.E. baron van Wassenaer van Catwijck (a.r.)
  • Versloeg in 1894 H.L. Drucker (lib.-takkiaan)
  • Was in 1897 geen kandidaat meer

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.