G. (Gerard) Boekhoven jr.

foto G. (Gerard) Boekhoven jr.

Gedurende twee perioden in de jaren vijftig Tweede Kamerlid voor de PvdA. Woordvoerder over orde, gezag en veiligheid, die hem als burgemeester van Groningse gemeenten vertrouwd waren. Voorzitter van de Kamercommissie voor de Bescherming Bevolking. Zat als verzetsstrijder gevangen in Neuengamme.

PvdA
in de periode 1951-1959: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam (roepnaam)

Gerardus (Gerard)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Rotterdam, 30 november 1909

overlijdensplaats en -datum
Haren (Gr.), 24 maart 2002

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • SDAP (Sociaal-Democratische Arbeiderspartij), van 1929 tot 9 februari 1946
  • PvdA (Partij van de Arbeid), vanaf 9 februari 1946

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/11)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 december 1951 tot 15 juli 1952
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 6 november 1956 tot 20 maart 1959
  • burgemeester van Hoogezand-Sappemeer, van 1 december 1958 tot 1 december 1974
  • waarnemend burgemeester van Appingedam, van 17 februari 1975 tot 1 februari 1977 (na het vertrek van burgemeester A.M. Amerika)

gevangenschap/internering
gevangenschap, onder meer te Neuengamme, 1945

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/4)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/8)

  • lid Raad voor de Emigratie, omstreeks 1958
  • lid Raad van Commissarissen dagbladuitgeverij "Nieuwsblad van het Noorden" B.V.

afgeleide functies, presidia etc.
voorzitter vaste commissie voor Bescherming Bevolking (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 11 november 1958 tot 20 maart 1959

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Hield zich in de Tweede Kamer vooral bezig met volkshuisvesting en binnenlandse zaken (veiligheid, civiele verdediging)
  • Was in 1957 woordvoerder van zijn fractie bij de behandeling van de ontwerp-Politiewet

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Wist als burgemeester van Hoogezand-Sappemeer in de jaren zestig de komst van diverse Noord-Europese bedrijven tot stand te brengen en dankte daaraan de benaming 'Scandinavische burgemeester'

uit de privésfeer (3/4)
  • Zijn broer Gerrit werd in maart 1945 vanwege verzetsdaden door de bezetter gefusilleerd
  • Twee zoons van hem waren burgemeester van respectievelijk Termunten, Veendam en Zeist en van het Friese Nijefurd
  • In Nieuwe Pekela is een sportpark naar hem vernoemd en in Hoogezand de bibliotheek

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.