Mr. P. Blussé van Oud-Alblas

foto Mr. P. Blussé van Oud-Alblas
bron: Collectie-Van Eck (Nationaal Archief)

Vooraanstaand negentiende-eeuws liberaal uit een deftige Dordtse familie. In die stad reder en vicepresident van de Kamer van Koophandel. Was Tweede Kamerlid voor het district Dordrecht en sprak met een krachtige stem over handelsaangelegenheden. Groot voorstander van vrijhandel en van afschaffing van accijnzen. In een door hem ingediende motie werd in 1868 de kamerontbinding afgekeurd. Als minister van Financiën in het derde kabinet-Thorbecke trachtte hij tevergeefs een inkomstenbelasting in te voeren. Keerde nadien terug als afgevaardigde voor het district Deventer.

Thorbeckiaan, liberaal, Liberale Unie
in de periode 1850-1887: lid Tweede Kamer, minister

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam

Pieter

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Dordrecht, 11 maart 1812

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 19 mei 1887

begraafplaats en -datum
Dordrecht, 24 mei 1887

3.

Partij/stroming

stroming(en)
liberaal (Thorbeckiaan)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (9/12)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 7 oktober 1850 tot 26 april 1853 (voor het kiesdistrict Dordrecht)
  • lid gemeenteraad van Dordrecht, van 17 oktober 1851 tot januari 1871
  • lid Provinciale Staten van Zuid-Holland, van 21 februari 1854 tot september 1860 (voor het kiesdistrict Dordrecht)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 15 september 1860 tot 1 oktober 1866 (voor het kiesdistrict Dordrecht)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 25 februari 1868 tot 3 januari 1871 (voor het kiesdistrict Dordrecht)
  • minister van Financiën, van 4 januari 1871 tot 6 juli 1872
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 17 september 1872 tot 11 oktober 1884 (voor het kiesdistrict Deventer)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 17 november 1884 tot 18 mei 1886 (voor het kiesdistrict Deventer)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 14 juli 1886 tot 19 mei 1887 (voor het kiesdistrict Deventer)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

  • vicepresident Kamer van Koophandel te Dordrecht
  • commissaris Koninklijke Nederlandsche Yachtclub te Dordrecht

afgeleide functies, presidia etc. (2/23)
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van september 1886 tot november 1886
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van februari 1887 tot mei 1887

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër (2/6)
  • Behoorde in 1879 tot de 14 liberalen die zorgden voor verwerping van artikel 1 van de ontwerp-Kanalenwet. Die uitslag was voor minister Tak van Poortvliet reden het wetsvoorstel in te trekken en was de inleiding van de val van het kabinet-Kappeyne.
  • Leidde in 1886 als oudste lid in jaren de eerste vergadering van de Tweede Kamer na opening van de nieuwe zittingsperiode

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.


als bewindspersoon (beleidsmatig)
  • Zijn wetsvoorstel om een inkomensbelasting in te voeren, strandde in 1872 in de Tweede Kamer (27 tegen 51 stemmen). Dit voorstel behelsde opheffing van de patentbelasting en van de accijns op zeep en het geslacht en invoering van een inkomstenbelasting. Er moesten 21 belastingklassen komen; inkomsten onder f 500 zouden belastingvrij zijn.

8.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
Zijn vader was drukker, lid van de firma "Blussé en Co.", redacteur-uitgever van de Dordrechtse Courant en lid van de stedelijke raad van Dordrecht

verkiezingen (3/13)
  • Versloeg in 1875 J.W. Gefken (a.r.)
  • Versloeg in 1879 en 1883 A.Ph.R.C. baron van der Borch van Verwolde (a.r.)
  • Werd in 1884 en 1886 in de eerste ronde gekozen door onder anderen A. baron Schimmelpenninck van der Oye (a.r.) te verslaan

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.