S. Blaupot ten Cate

foto S. Blaupot ten Cate
bron: Beeldbank UvA

Voormalige doopsgezinde predikant uit Groningen, die in 1851 tussentijds in de Tweede Kamer kwam en daar een gewaardeerd gematigd liberaal lid was, met deskundigheid op het gebied van onderwijs en armenzorg. Voerde bij uiteenlopende onderwerpen het woord en pleitte onder meer voor een liberalere koloniale politiek en voor afschaffing van de slavernij. Publiceerde veel over geschiedenis en onderwijs en was lid van diverse genootschappen op het gebied van letteren en geschiedenis. Werd in 1859 onderwijsinspecteur. Exponent van de gematigde verlichte liberalen, met oog voor sociale noden.

'pragmatisch' liberaal
in de periode 1851-1859: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam

Steven

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Noordbroek (Gr.), 29 januari 1807

overlijdensplaats en -datum
Hoogezand (Gr.), 9 september 1884

3.

Partij/stroming

stroming(en)
'pragmatisch' liberaal

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/7)

  • inspecteur van het lager onderwijs in de provincie Groningen, van 1 september 1859 tot 1 november 1880 (benoemd bij K.B. van 28 juli 1859)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 14 juni 1853 tot 6 augustus 1859 (voor het kiesdistrict Groningen)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 5 november 1851 tot 26 april 1853 (voor het kiesdistrict Groningen)
  • lid Provinciale Staten van Groningen, van 2 juli 1851 tot 5 juli 1853 (voor het kiesdistrict Hoogezand)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/7)

  • lid Centrale Commissie voor de huldeblijk aan Mr. J.R. Thorbecke, 1872
  • lid Commissie voor het gasthuis en voor het weeshuis te Groningen, vanaf 1860

afgeleide functies, presidia etc.
lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van april 1857 tot juni 1857

comités van aanbeveling, erefuncties etc.
erelid Nederlandsch Onderwijzers-Genootschap, vanaf 1857

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Tweede Kamer onder meer over koloniale zaken, onderwijs, armbestuur, spoorwegen, handel en posterijen
  • Interpelleerde in 1855 minister Pahud over de toestand der slavernij in West-Indië

8.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Zijn zoon was een zwager van Sam van Houten
  • Zijn familie (Ten Cate) kwam oorspronkelijk uit Twente
  • Zijn vader was doopsgezind predikant te Noordbroek en Nieuw Scheemda (1796-1839)

verkiezingen (3/4)
  • Versloeg in 1856 G. Groen van Prinsterer (a.r.)
  • Versloeg in 1853 G.W.H. baron van Imhoff
  • Versloeg in 1851 bij tussentijdse verkiezingen J.D. van Herwerden

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.