Ir. C.L. van der Bilt

foto Ir. C.L. van der Bilt
bron: Persoonlijkheden

Wetenschapper die als liberaal politicus in de Tweede Kamer zat en wethouder van Den Haag was. Telg uit een Zeeuws notabelengeslacht, die zich geheel toelegde op de elektrotechniek. Werd een deskundige bij uitstek op het gebied van de telefonie en telegrafie en doceerde daarin vanaf 1904 in Delft. Schreef diverse handboeken. Verruilde in 1929 de wetenschap voor de landspolitiek, maar speelde daarin geen opvallende rol. Was als wethouder van onderwijs wel een belangrijk Haags bestuurder.

Vrijheidsbond
in de periode 1929-1933: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Cornelis Lodewijk

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Kapelle (Zld.), 20 april 1875

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 2 december 1947

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • Liberale Unie
  • Bond van Vrije Liberalen, tot 15 april 1921
  • Liberale Staatspartij "De Vrijheidsbond", vanaf 15 april 1921

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/14)

  • hoogleraar zwakstroomtechniek, Technische Hogeschool te Delft, van 1 juli 1905 tot 1 juli 1933 (op non-actief tijdens Kamerlidmaatschap)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 17 september 1929 tot 9 mei 1933
  • lid Provinciale Staten van Zuid-Holland, van 4 juli 1939 tot 1 september 1941
  • waarnemend burgemeester van 's-Gravenhage, van 1 juli 1940 tot 15 juni 1942 (nadat De Monchy was afgezet door de Duitsers)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/10)

  • lid Rijkscommissie van advies voor werkverruiming, vanaf 1934 (nog in 1939)
  • voorzitter Raad van Beheer n.v. gemengd bedrijf Haagsche Tramweg-maatschappij te 's-Gravenhage, vanaf 1935

afgeleide functies, presidia etc.
lid vaste commissie voor Openbare Werken, Verkeers- en Waterstaatsaangelegenheden (Tweede Kamer der Staten-Generaal)

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Hield zich in de Tweede Kamer onder meer bezig met verkeersaangelegenheden, onderwijs en arbeid

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Was in 1933 opvolger van wethouder Marchant, toen die minister was geworden

uit de privésfeer (3/7)
  • Zijn jongste broer was gehuwd met een dochter van H.Ph. de Kanter, Tweede Kamerlid
  • Zijn zus was gehuwd met een zoon van minister A.E.J. Modderman
  • Zijn zoon Joris overleed in Japanse krijgsgevangenschap

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.