Mr. J.J.W. (Jan) van den Biesen

foto Mr. J.J.W. (Jan) van den Biesen

Amsterdamse katholieke voorman, die drie jaar Tweede Kamerlid was voor het district Breda. Advocaat en medewerker van katholieke dagbladen. Had vele functies in katholieke organisaties en richtte enkele verenigingen op. Zeer godsdienstig en meer geïnteresseerd in maatschappelijke actie dan in de politiek. In de Kamer medestander van Schaepman.

Schaepmaniaan
in de periode 1885-1888: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Jan Jacob Willem (Jan)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Amsterdam, 27 februari 1836

overlijdensplaats en -datum
Amsterdam, 21 februari 1897

3.

Partij/stroming

stroming(en)
R.K. (Rooms-Katholieken) (medestander van Schaepman)

4.

Hoofdfuncties/beroepen

  • advocaat en procureur te Amsterdam, van 1861 tot 21 februari 1897
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 21 september 1885 tot 18 mei 1886 (voor het kiesdistrict Breda)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 14 juli 1886 tot 17 augustus 1887 (voor het kiesdistrict Breda)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 september 1887 tot 27 maart 1888 (voor het kiesdistrict Breda)

5.

Nevenfuncties (2/5)

  • voorzitter bijzondere raad der Vincentius-Vereeniging
  • lid hoofdbestuur Vereeniging van Liefdadigheid van den Allerhoogste Verlosser

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Tweede Kamer onder meer over juridische onderwerpen en onderwijsaangelegenheden en bij de behandeling van de Indische begroting
  • Behoorde in 1887 tot de minderheid van de Katholieken die bij de eerste lezing vóór herziening van hoofdstuk III (Staten-Generaal) van de Grondwet stemde. Behoorde ook tot de minderheid die vóór de hoofdstuk IV (gemeenten en provincies), VII (financiën) en VIII (Defensie) stemde.

8.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer (3/5)
  • Op 4 januari 1868 medeoprichter van de Joseph-gezellenvereniging
  • In 1871 oprichter van de R.K. onderwijzersbond te Haarlem
  • Zijn vader was tabakshandelaar en oprichter en hoofdredacteur van Algemeen Handelsblad en van "De Nieuwe Amsterdamse Courant"

verkiezingen (3/7)
  • Werd bij de algemene verkiezingen van 1886 samen met H.J.A.M. Schaepman in de eerste stemmingsronde gekozen
  • Werd bij de algemene verkiezingen van 1887 zonder tegenkandidaten gekozen
  • Was in 1888 geen kandidaat meer

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.