Dr. S.E.B. Bierema

foto Dr. S.E.B. Bierema
bron: Beeldbank Nationaal Archief

Liberale herenboer uit het Groningse land, die enige tijd (kort voor en na de Tweede Wereldoorlog) de liberale Tweede Kamerfractie leidde. Studeerde landbouwkunde in Duitsland. Kwam uit een familie met veel 'public spirit'. Was actief in diverse landbouworganisaties in Groningen en bestuurder van de Centrale Raiffeisenbank en was een deskundige op agrarisch gebied. Sloot zijn politieke loopbaan af als senator. Rustige, evenwichtige man die zichzelf bescheiden opstelde.

VVD, Vrijheidsbond, PvdV
in de periode 1922-1950: lid Tweede Kamer, fractievoorzitter TK, lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Steven Edzo Broeils

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Usquert, 12 november 1884

overlijdensplaats en -datum
Usquert, 14 februari 1950

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • Liberale Staatspartij "De Vrijheidsbond", tot 14 maart 1946 (vanaf februari 1938 zonder de toevoeging "de Vrijheidsbond")
  • PvdV (Partij van de Vrijheid), van 14 maart 1946 tot 24 januari 1948
  • VVD (Volkspartij voor Vrijheid en Democratie), vanaf 24 januari 1948

4.

Hoofdfuncties/beroepen

  • landbouwer te Usquert, vanaf 1909 (ca. 75 ha.)
  • lid gemeenteraad van Usquert, van september 1917 tot 4 september 1923
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 25 juli 1922 tot 15 september 1925
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 15 februari 1927 tot 27 juli 1948
  • fractievoorzitter Liberale Staatspartij Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 18 oktober 1933 tot 14 maart 1946
  • fractievoorzitter PvdV Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 14 maart 1946 tot 27 juli 1948
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 27 juli 1948 tot 14 februari 1950

5.

Partijpolitieke functies (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/17)

  • lid Staatscommissie onderzoek wijziging procedure Grondwetsherziening (Staatscommissie-Beel), van 1 maart 1946 tot 1 april 1946
  • lid Staatscommissie onderzoek Grondwetsherziening vanwege hervorming van de staatkundige structuur van het Koninkrijk (Staatscommissie-Beel), van 29 september 1947 tot maart 1948

afgeleide functies, presidia etc. (2/3)
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van september 1936 tot mei 1937
  • voorzitter begrotingscommissie voor Buitenlandse Zaken (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 24 september 1946 tot september 1947

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Hield zich als Tweede Kamerlid vooral bezig met landbouw en economische zaken en daarnaast, als fractievoorzitter, met algemene politieke kwesties en overheidsfinanciën
  • In de Eerste Kamer voerde hij vooral het woord over financiële zaken

opvallend stemgedrag (0/2)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Afkomstig uit de kring der Liberale Unie
  • Behoorde in juli 1933 tot 28 prominenten die een adres voor devaluatie van de gulden ondertekenden
  • Was ondanks ernstige ziekte aanwezig bij de stemming over de Soevereiniteitsoverdracht aan Indonesië

uit de privésfeer
  • Zijn grootvader van moederszijde was mederoprichter van de Nederlands-Amerikaanse Hypotheekbank te Uithuizen
  • Zijn vader was gemeenteraadslid (1899-1917) en wethouder (1913-1917) van Usquert

verkiezingen
  • In 1948 tot Eerste Kamerlid gekozen door Groep II: Gelderland, Overijssel, Groningen en Drenthe

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.