Mr. C.J.A. Bichon van IJsselmonde

foto Mr. C.J.A. Bichon van IJsselmonde
bron: Beeldbank Nationaal Archief

Onafhankelijke afgevaardigde voor het district Ommen uit een Rotterdams regentengeslacht. Kwam in 1912 na het vertrek van Kuyper in de Tweede Kamer. Verzette zich als conservatief christelijk-historische eenling tegen de samenwerking van protestanten en katholieken, tegen de sociale wetgeving van het kabinet-Heemskerk en tegen de kiesrechtuitbreiding. Stichtte in 1913 samen met Van Koetsveld een verband van onafhankelijke christelijk-historischen.

onafhankelijk c.h.
in de periode 1912-1918: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Cornelis Johan Adriaan

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Hillegersberg (thans gem. Rotterdam), 28 mei 1855

overlijdensplaats en -datum
Utrecht, 19 november 1923

3.

Partij/stroming

stroming(en)
christelijk-historisch

partij(en)
  • VAR (Vrij-Antirevolutionaire Partij), vanaf november 1896 (medeoprichter)
  • Politiek verband van onafhankelijke christelijk-historischen (antirevolutionairen), vanaf 16 september 1913

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/6)

  • kantonrechter-plaatsvervanger te Rotterdam, van 1 juli 1895 tot 1 februari 1896
  • rechter-plaatsvervanger Arrondissementsrechtbank te Rotterdam, van 1 februari 1896 tot 19 november 1923
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 29 november 1912 tot 17 september 1918 (voor het kiesdistrict Ommen)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/4)

  • heemraad, waterschap West-IJsselmonde, van 1 februari 1890 tot 1900
  • hoofdingeland, Hoogheemraadschap van Schieland, omstreeks 1899 (nog in 1914)

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Tweede Kamer onder meer over Indische zaken, Suriname, marine, posterijen, spoorwegen en justitie

opvallend stemgedrag (0/4)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Stichtte op 15 september 1913 samen met C.E. van Koetsveld het Politiek Verband van Onafhankelijk Christelijk-Historischen (Antirevolutionairen). De aangeslotenen waren het oneens met de fungerende organisatie en leiding van de CHU en ARP, met name ten aanzien van de samenwerking met de Katholieken. In 1916 viel het Verband uiteen, nadat een aantal leden onder wie Van Koetsveld waren teruggekeerd naar de CHU.

uit de privésfeer
Zijn vader was burgemeester en gemeentesecretaris van Hillegersberg, gemeentesecretaris van Bergschenhoek, gemeenteraadslid van Delft en lid van Provinciale Staten van Zuid-Holland

verkiezingen
  • Versloeg in 1912 bij tussentijdse verkiezingen H. van der Vegte (arp). De eerder in de vacature-Kuyper gekozen Æ. baron Mackay (chu) had zijn benoeming niet aangenomen.
  • Versloeg in 1913 J.Th. de Visser (chu) na herstemming
  • Versloeg in 1917 H.J. Kruidenier (plattelandersbond)

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.