Jhr.Mr. S.W.H.A. van Beyma thoe Kingma

foto Jhr.Mr. S.W.H.A. van Beyma thoe Kingma
bron: Collectie-Van Eck (Nationaal Archief)

Leeuwardense rechter in de Tweede Kamer, die als Kamerlid geen ambtskostuum aanschafte vanwege de mogelijkheid van niet-herverkiezing. Verscheen op Prinsjesdag daarom in het galakostuum dat hij als rechter droeg. Kleinzoon van de patriot C.L. van Beyma. Trad in de Kamer niet erg op de voorgrond en was niet erg welsprekend. Stond bekend als nogal langdradig en sprak naar het oordeel van tijdgenoten vaker dan nuttig was.

'pragmatisch' liberaal, liberaal
in de periode 1863-1873: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Sybrand Willem Hendrik Adriaan

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Workum (Frl.), 21 oktober 1812

overlijdensplaats en -datum
Leeuwarden, 9 augustus 1877

3.

Partij/stroming

stroming(en)
liberaal

4.

Hoofdfuncties/beroepen (5/8)

  • lid Provinciale Staten van Friesland, van 5 juli 1859 tot december 1863 (voor het kiesdistrict Dokkum)
  • president Arrondissementsrechtbank te Leeuwarden, van 1 november 1860 tot 9 augustus 1877
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 13 november 1863 tot 1 oktober 1866 (voor het kiesdistrict Dokkum; in 1864 toegelaten op 26 september)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 november 1866 tot 3 januari 1868 (voor het kiesdistrict Dokkum)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 25 februari 1868 tot 15 september 1873 (voor het kiesdistrict Dokkum)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

6.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Tweede Kamer over uiteenlopende onderwerpen, zoals justitie, Suriname, landbouw, financiën en waterstaat
  • Stemde op 23 maart 1868 vóór de motie-Blussé van Oud-Alblas, die uitsprak dat de Kamerontbinding van 1867 niet in het landsbelang was geweest

7.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Was in Leiden een leerling van Thorbecke
  • Broers van hem waren burgemeester van Lemsterland, van Ængwirden en van Franekeradeel
  • Zijn vader was ontvanger der registratie en domeinen, grietman van Franekeradeel, lid van de stedelijke raad van Workum en lid van Provinciale Staten van Friesland

verkiezingen (3/5)
  • Werd bij de algemene verkiezingen in 1866 in de eerste stemmingsronde gekozen. Tegenstanders waren onder anderen G. Groen van Prinsterer en B.J. Lintelo baron de Geer van Jutphaas (a.r.).
  • Werd bij de algemene verkiezingen in 1868 in de eerste stemmingsronde gekozen. Tegenstanders waren onder anderen M.W. baron du Tour van Bellinchave (cons.) en F.J.J. baron van Heemstra (a.r.).
  • Versloeg in 1869 bij de periodieke verkiezingen G. Groen van Prinsterer (a.r.)

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

8.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

9.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.