Mr. L.W.Ch. van den Berg

foto Mr. L.W.Ch. van den Berg
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Antirevolutionair Eerste Kamerlid uit het begin van de twintigste eeuw. Zoon van een kunstzinnige vader (schilder en dichter). Studeerde in Leiden rechten en promoveerde op een proefschrift over het Mohammedaanse recht. Volgde een opleiding tot Indisch ambtenaar en was in de Oost werkzaam als advocaat en ambtenaar. Hoogleraar aan de Indische bestuursopleiding en vanaf 1910 burgemeester van Delft. Voorzitter van enkele staatscommissies. In de Eerste Kamer twaalf jaar koloniaal woordvoerder.

ARP
in de periode 1911-1923: lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Lodewijk Willem Christiaan

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Haarlem, 19 oktober 1845

overlijdensplaats en -datum
Delft, 2 maart 1927

3.

Partij/stroming

partij(en)
ARP (Anti-Revolutionaire Partij)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/10)

  • lid Provinciale Staten van Zuid-Holland, van 1 april 1902 tot mei 1911 (voor het kiesdistrict Delft)
  • burgemeester van Delft, van 1 juni 1910 tot 1 augustus 1920 (benoemd bij K.B. van 24 mei 1910)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 16 mei 1911 tot 9 maart 1923 (voor Zuid-Holland)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/14)

  • auditeur van rekening "Fundatie der Vrijvrouwe van Renswoude" te Delft
  • lid/voorzitter Staatscommissie tot voorbereiding van een herziening van de bestaande verhouding tussen het gouvernement en de Protestantse kerk in Nederlands-Indië

afgeleide functies, presidia etc. (2/3)
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van juni 1917 tot november 1917
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van september 1919 tot december 1919

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Eerste Kamer vooral over buitenlandse en koloniale zaken
  • Was in 1919 één van de drie antirevolutionairen die tegen het initiatiefwetsvoorstel-Marchant inzake het vrouwenkiesrecht stemde

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Tijdens zijn burgemeesterschap werd Delft uitgebreid met delen van de voormalige gemeenten Hof van Delft en Vrijenban
  • Nam als Eerste Kamerlid ontslag vanwege hoge leeftijd (78 jaar)

uit de privésfeer
Zijn vader was kunstschilder

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.