W.C.M. Begram

foto W.C.M. Begram
bron: Collectie-Van Eck (Nationaal Archief)

Conservatief Tweede Kamerlid voor het district Gorinchem en grootgrondbezitter en waterschapsbestuurder. Was in zijn woonplaats wethouder. Als Kamerlid vooral actief bij debatten op landbouw- en waterstaatkundig gebied. Lid van de enquêtecommissie besmettelijke longziekte onder rundvee. Kwam sterk op voor de belangen van zijn eigen district. Tegenstander van de antirevolutionairen, en met name tegenstander van bijzonder onderwijs. Was een algemeen geacht lid.

conservatief
in de periode 1859-1879: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Warnardus Cornelis Mathildus

2.

Personalia

wijziging in naam en/of titulatuur
Ook wel vermeld als Begram van Jaarsveld

geboorteplaats en -datum
Gorinchem, 23 mei 1823

overlijdensplaats en -datum
Gorinchem, 6 mei 1890

3.

Partij/stroming

stroming(en)
conservatief

4.

Hoofdfuncties/beroepen (5/9)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 15 februari 1859 tot 1 oktober 1866 (voor het kiesdistrict Gorinchem)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 november 1866 tot 3 januari 1868 (voor het kiesdistrict Gorinchem)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 25 februari 1868 tot 15 september 1879 (voor het kiesdistrict Gorinchem)
  • dijkgraaf Hoogheemraadschap van de Alblasserwaard met Arkel beneden de Zouwe, van 1 mei 1878 tot 6 mei 1890
  • lid Provinciale Staten van Zuid-Holland, van 5 november 1879 tot 6 mei 1890 (voor het kiesdistrict Gorinchem)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/6)

  • buitengewoon lid Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, van 1880 tot 6 mei 1890
  • notabele Hervormde gemeente te Gorinchem

afgeleide functies, presidia etc. (2/12)
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van maart 1878 tot mei 1878
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van mei 1879 tot september 1879

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Activiteiten

als parlementariër (2/8)
  • Stemde in 1868 tegen de motie-Blussé van Oud-Alblas, die uitsprak dat de Kamerontbinding van 1867 niet in het landsbelang was geweest
  • Diende in 1871 een initiatiefwetsvoorstel in om Gorinchem een extra belasting te mogen laten heffen t.b.v. de plaatselijke HBS; de Tweede Kamer verwierp dit voorstel

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

7.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Werd in juli 1852 niet toegelaten als Statenlid, vanwege onregelmatigheden bij de verkiezingen

verkiezingen (3/4)
  • Werd in 1862, 1866, bij de algemene verkiezingen van 1866 en 1868, en in 1871 en 1875 steeds in de eerste ronde gekozen; meestal met grote meerderheid.
  • Was in 1879 geen kandidaat meer, omdat hij in 1878 dijkgraaf was geworden
  • Werd in 1880 bij de verkiezingen voor Eerste Kamerleden in Provinciale Staten van Zuid-Holland verslagen door I.D. Fransen van de Putte

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

8.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

9.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.