Jhr.Mr. G.J.Th. Beelaerts van Blokland

foto Jhr.Mr. G.J.Th. Beelaerts van Blokland

Negentiende-eeuws politicus, gezant en Tweede Kamervoorzitter na de winst van de rechtse coalitie in 1888. Telg uit een geslacht van Dordtse regenten; orthodox protestant. Was ambtenaar op Justitie en enkele malen Tweede Kamerlid voor de antirevolutionairen. Trad tamelijk zelfstandig op, waarbij hij tot de conservatieve vleugel kon worden gerekend. Dertien jaar gezant van de Zuid-Afrikaanse Boerenrepubliek; een functie die hij combineerde met het Kamervoorzitterschap. Voelde zich sterk verbonden met de calvinistische nakomelingen van Nederlanders in Zuid-Afrika. Tamelijk ijdel en deftig. Liet zich als gezant graag met enige luister aandienen bij andere gezanten. Als bekwaam jurist maakte hij deel uit van diverse staatscommissies.

antirevolutionair, Vrij-AR
in de periode 1883-1897: lid Tweede Kamer, voorzitter Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Gerard Jacob Theodoor

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Rotterdam, 12 januari 1843

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 14 maart 1897

3.

Partij/stroming

stroming(en)
  • antirevolutionair (conservatieve vleugel)
  • anti-Takkiaan, 1894
  • vrij-antirevolutionair, vanaf 1896

4.

Hoofdfuncties/beroepen (9/13)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 22 mei 1894 tot 14 maart 1897 (voor het kiesdistrict Delft)
  • voorzitter antirevolutionaire Kamerclub, Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 oktober 1891 tot 20 september 1892
  • buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van de Zuid-Afrikaanse Republiek (Transvaal) bij alle hoven, uitgezonderd die van het Verenigd Koninkrijk, van 28 augustus 1890 tot 14 maart 1897
  • voorzitter Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 7 mei 1888 tot 15 september 1891 (benoemd bij K.B. van 3 mei 1888)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 1 mei 1888 tot 20 maart 1894 (voor het kiesdistrict Steenwijk)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 september 1887 tot 27 maart 1888 (voor het kiesdistrict Tiel)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 14 juli 1886 tot 17 augustus 1887 (voor het kiesdistrict Tiel)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 17 november 1884 tot 18 mei 1886 (voor het kiesdistrict Tiel)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 17 september 1883 tot 11 oktober 1884 (voor het kiesdistrict Tiel)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/10)

  • lid Staatscommissie inzake de werkliedenverzekering, van 1895 tot 1898
  • secretaris/lid Vereeniging voor de hervorming en codificatie van Internationaal Recht

afgeleide functies, presidia etc. (2/5)
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van september 1892 tot november 1892
  • lid Commissie voor Huishoudelijke aangelegenheden (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 23 september 1891 tot 14 maart 1897

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër (2/3)
  • In 1895 aanvaardde de Tweede Kamer een door hem ingediende motie waarin om een wettelijke regeling van de tijd werd gevraagd
  • Interpelleerde in 1892 minister Tak van Poortvliet over het invoeren van een nationale klokkentijd. Was voorstander van een landelijke wettelijke tijd.

opvallend stemgedrag (0/2)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Vertegenwoordigde de Boerenrepubliek 'Transvaal' in Den Haag, Parijs, Berlijn en Lissabon. Trad verder op als adviseur van Nederlanders die zich in Zuid-Afrika wilden vestigen.
  • Versloeg op 2 mei 1888 bij het opmaken van de voordracht voor het voorzitterschap E.J.J.B. Cremers. Hij kreeg in de eerste stemronde 47 stemmen, tegen 38 voor Cremers.

uit de privésfeer
  • Zijn jongste zoon was burgemeester van Vollenhove (1924-1926)
  • Overleed aan het eind van de ochtenddienst in de Willemskerk
  • Zijn vader was vicepresident van het Provinciaal Gerechtshof van Zuid-Holland en gemeenteraadslid van Rotterdam

verkiezingen (3/7)
  • Werd in 1894 na herstemming verslagen door J. Meesters (lib.). Werd bij naverkiezingen in Delft alsnog gekozen. Versloeg W.H.H. Boers (lib.) en H.A. van der Velde (a.r.).
  • Versloeg in 1891 in het district Steenwijk J. Meesters (lib.)
  • Werd in 1888 in het district Tiel verslagen door H.J. Dijckmeester (lib.) en in het district Druten door F.J.M.A. Reekers (rk). Versloeg bij naverkiezingen in het district Steenwijk W.H. de Beaufort (lib.).

niet-aanvaarde politieke functies
  • Werd verschillende malen aangezocht voor een professoraat en ministerschap (onder meer in 1879, 1883 en 1888)

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.