Dr. H. (Herman) Bavinck

foto Dr. H. (Herman) Bavinck
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Vooraanstaande antirevolutionair en gereformeerd theoloog. Korte tijd predikant en daarna hoogleraar theologie, eerst in Kampen en vanaf 1903 aan de Vrije Universiteit. Kwam in 1911 voor Zuid-Holland in de Eerste Kamer. Verving tussen 1905 en 1907 Abraham Kuyper als voorzitter van het Centraal Comité van de ARP, hoewel hij zichzelf daarvoor minder geschikt achtte. Op verzoening gerichte man. Behoorde met onder andere Anema en Heemskerk in 1915 tot de opposanten tegen de leiding van Kuyper. Was een autoriteit op het gebied van de dogmatiek en schreef daarover een veelgelezen vierdelig standaardwerk.

ARP
in de periode 1911-1921: lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam (roepnaam)

Herman (Herman)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Hoogeveen, 13 december 1854

overlijdensplaats en -datum
Amsterdam, 29 juli 1921

begraafplaats en -datum
  • Amsterdam, Nieuwe Oosterbegraafplaats, 2 augustus 1921
  • Vlaardingen, familiegraf, 8 augustus 1921

3.

Partij/stroming

partij(en)
ARP (Anti-Revolutionaire Partij)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/4)

  • hoogleraar dogmatiek, polemiek, ethiek, encyclopedie, antiquiteiten, mythologie, filosofie en Grieks, Theologische School te Kampen, van oktober 1882 tot 1 januari 1903 (inaugurele rede 10 januari 1883)
  • hoogleraar theologie, Vrije Universiteit te Amsterdam, van 1 januari 1903 tot 29 juli 1921
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 19 september 1911 tot 29 juli 1921 (voor Zuid-Holland)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/3)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/11)

  • rector Vrije Universiteit, tot 20 november 1911
  • voorzitter Onderwijsraad, van 23 juni 1919 tot 29 juli 1921

afgeleide functies, presidia etc. (2/5)
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van april 1918 tot december 1918
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van september 1919 tot september 1919

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Eerste Kamer onder meer over Surinaamse en Nederlands-Indische zaken en over justitie

opvallend stemgedrag (0/2)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Speelde in 1895/1896 een belangrijke rol in het conflict tussen de Vrije Universiteit en De Savornin Lohman, wat tot het vertrek van Lohman als hoogleraar leidde.
  • Uitte in november 1915 samen met Anema, Diepenhorst, Heemskerk en De Vries in de brochure 'Leider en leiding in de A.R. Partij' kritiek op het leiderschap van Abraham Kuyper. Zij pleitten voor een minder dominante leiding en meer vrijheid voor de leden.

uit de privésfeer
  • Bedankte in 1880 voor een hoogleraarschap oosterse talen aan de VU
  • Was aan de Vrije Universiteit de opvolger van Kuyper

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.