J.N. Bastert

foto J.N. Bastert
Bron: Onze Afgevaardigden

Conservatief-liberaal politicus. Stond bekend als handelsman van 'de oude stempel'. Hij was landeigenaar, bestuurder van een steenfabriek en actief in de handel. Tweede Kamerlid en driekwart jaar minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid in het conservatieve kabinet-Heemskerk Azn. Van hem werd gezegd dat hij liberaal sprak, maar conservatief stemde. Was wel antiklerikaal. Stemde in 1900 als één van de weinigen van de 'linkerzijde' tegen de ontwerp-Leerplichtwet.

conservatief-liberaal
in de periode 1875-1901: lid Tweede Kamer, minister

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Jacob Nicolaas

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Breukelen (gem. Breukelen-Nijenrode), 5 november 1826

overlijdensplaats en -datum
Maarsseveen (gem. Maarssen), 19 oktober 1902

begraafplaats en -datum
Utrecht, 23 oktober 1902

3.

Partij/stroming

stroming(en)
conservatief-liberaal (anti-klerikaal)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (6/12)

  • lid Gedeputeerde staten van Utrecht, van 4 juli 1901 tot 19 oktober 1902
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 22 mei 1894 tot 17 september 1901 (1894-1897 voor het kiesdistrict Utrecht, 1897-1901 voor het kiesdistrict Utrecht II)
  • lid Provinciale Staten van Utrecht, van 3 juli 1889 tot 19 oktober 1902 (voor het kiesdistrict Breukelen)
  • minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, van 11 juli 1887 tot 21 april 1888
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 30 april 1880 tot 11 oktober 1884 (voor het kiesdistrict Utrecht)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 20 september 1875 tot 15 september 1879 (voor het kiesdistrict Utrecht)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/7)

  • watergraaf, waterschap Zeeburg en Diemerdijk, omstreeks 1880 (nog in 1899)
  • lid curatorium Stichting "Bethesda" (bouw en exploitatie geneeskundig badhuis te Laag-Soeren)

afgeleide functies, presidia etc. (2/4)
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van november 1900 tot februari 1901
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van april 1899 tot september 1899

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Hield zich in de Tweede Kamer vooral bezig met economische aangelegenheden (accijnzen, verkeer, handel), Indische zaken en financiën

opvallend stemgedrag (0/6)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.


als bewindspersoon (beleidsmatig)
  • Trok in 1888 door hem in 1887 ingediende wetsvoorstel tot verbetering van de rivier de Berkel in, nadat de Tweede Kamer met 35 tegen 31 stemmen artikel 1 had verworpen

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Werd in 1879 aanvankelijk met vijf stemmen verschil verslagen door mr. M.W. baron du Tour van Bellinchave. Die werd wegens onregelmatigheden echter niet toegelaten. In Harmelen was een verkeerde census toegepast en hadden enkele inwoners ten onrechte kunnen meestemmen. Bij nieuwe verkiezingen in november werd Bastert alsnog gekozen.

uit de privésfeer
  • Geboren op huize Cromwijck te Maarsseveen (NNBW vermeldt ten onrechte Breukelen)
  • Zijn vader was rentenier en lid van de Garde d'honneur van Napoleon
  • Zijn schoonvader was predikant

verkiezingen (3/8)
  • Versloeg in 1897 J.W. Bergansius (rk) na herstemming; derde kandidaat was A.L.W. Seyffardt (lib.)
  • Versloeg in 1894 bij naverkiezingen in het district Utrecht A. Brummelkamp (arp) na herstemming; derde kandidaat was H.A. van Beuningen (lib.)
  • Werd in 1893 bij tussentijdse verkiezingen in het district Gouda na herstemming verslagen door Th.G.G. Valette (lib.)

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.