Dr. J.A.J. (Ton) Barge

foto Dr. J.A.J. (Ton) Barge
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Hoogleraar anatomie en embryologie in Leiden die in 1937 Eerste Kamerlid voor de RKSP (later KVP) werd. Was in de Eerste Kamer onderwijswoordvoerder, maar trad niet erg op de voorgrond op. Weigerde in 1939 minister van Onderwijs te worden in het vijfde kabinet-Colijn. Veelgevraagd spreker vanwege zijn taalvaardigheid en gezaghebbend wetenschapper.

RKSP, KVP
in de periode 1937-1949: lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Joannes Antonius James (Ton)

2.

Personalia

opmerkingen over de naam en/of titel
uitspraak achternaam: Bàrzje

geboorteplaats en -datum
Semarang (Ned.-Indië), 27 januari 1884

overlijdensplaats en -datum
Leiden, 18 februari 1952

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • RKSP (Roomsch-Katholieke Staatspartij), tot 22 december 1945
  • KVP (Katholieke Volkspartij), vanaf 22 december 1945

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/6)

  • rector magnificus Rijksuniversiteit Leiden, van september 1937 tot september 1938
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 21 september 1937 tot 21 oktober 1949
  • hoogleraar anatomie en embryologie, Rijksuniversiteit Leiden, van 4 september 1945 tot 27 januari 1949

gevangenschap/internering
geïnterneerd gijzelaarskamp te Sint-Michielsgestel, van 4 mei 1942 tot 17 december 1942

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/2)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/12)

  • lid Staatscommissie reorganisatie van het hoger onderwijs (Staatscommissie-Reinink), van 1 mei 1946 tot mei 1949
  • lid diverse medische en cultureel-wetenschappelijke instellingen

afgeleide functies, presidia etc. (2/4)
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 22 juni 1948 tot 21 juli 1948
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 21 december 1948 tot 23 juni 1949

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Was onderwijs-woordvoerder van de RKSP- en KVP-Eerste Kamerfracties

opvallend stemgedrag (0/3)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Weerlegde als hoogleraar anatomie in Leiden tijdens de Bezetting de Duitse rassenleer
  • Maakte vanaf juli 1942 in het gijzelaarskamp deel uit van de 'Heren XVII', een uit diverse stromingen bestaande groep intellectuelen die nadachten over het naoorlogse Nederland. Tot de groep behoorden onder anderen A.A.M. Struycken en E.M.J.A. Sassen (RKSP), P. Lieftinck (CHU), W. Banning en M. van der Goes van Naters (SDAP), A.M. Joekes en W. Schermerhorn (VDB), J.H.A Logemann en de historicus P. Geyl.

uit de privésfeer (3/5)
  • Een dochter van hem was gehuwd met een zoon van L.G. Kortenhorst, Tweede Kamerlid
  • Schoonzoon van Anton Dreesman, medeoprichter van V&D
  • Zijn vader was koopman

verkiezingen
  • In 1937 kandidaat in en in 1946 en 1948 gekozen door Groep IV: Zuid-Holland

niet-aanvaarde politieke functies
  • minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, maart 1926 (geweigerd, tijdens de formatiepoging van J. Limburg)
  • minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, juli 1939 (geweigerd)

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.