Mr. B. (Betsy) Bakker-Nort

foto Mr. B. (Betsy) Bakker-Nort

Vrijzinnig-democratische feministe en politica. Na de vroege dood van haar vader door haar moeder opgevoed in een gezin met alleen vrouwen. Werd al snel actief in de vrouwenbeweging en richtte in Groningen een afdeling van de vereniging voor vrouwenkiesrecht op. Was advocaat in Groningen en kwam in 1922 in de Tweede Kamer (feitelijk als 'opvolgster' van de in 1918 niet gekozen Aletta Jacobs). Zette zich daar in voor gelijke rechten voor vrouwen en trachtte onder meer (tevergeefs) via een initiatiefwetsvoorstel de belemmeringen voor vrouwen op te heffen om notaris te worden. Toegewijd Kamerlid met een scherp verstand. Overleefde het concentratiekamp.

VDB
in de periode 1922-1945: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam (roepnaam)

Bertha (Betsy)

2.

Personalia

wijziging in naam en/of titulatuur
  • B. Nort, van 8 mei 1874 tot 23 maart 1904
  • Mr. B. Bakker-Nort, vanaf 23 maart 1904

geboorteplaats en -datum
Groningen, 8 mei 1874

overlijdensplaats en -datum
Utrecht, 23 mei 1946

3.

Partij/stroming

partij(en)
VDB (Vrijzinnig-Democratische Bond)

4.

Hoofdfuncties/beroepen

  • advocaat en procureur te Groningen, van 1914 tot 1930
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 25 juli 1922 tot 6 januari 1942
  • advocaat en procureur te 's-Gravenhage, vanaf 1930

gevangenschap/internering
  • geïnterneerd doorgangskamp te Westerbork, van december 1942 tot februari 1943
  • geïnterneerd te Barneveld, van februari 1943 tot april 1944
  • geïnterneerd doorgangskamp te Westerbork, van april 1944 tot 4 september 1944
  • geïnterneerd concentratiekamp te Theresiënstadt, van september 1944 tot mei 1945

5.

Partijpolitieke functies (0/3)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/8)

  • beëdigd vertaalster Noors, Zweeds en Deens
  • lid internationale juristencommissie die de brand in de Duitse Rijksdag onderzocht, van 1933 tot 1934

afgeleide functies, presidia etc.
lid vaste commissie voor Privaat- en Strafrecht (Tweede Kamer der Staten-Generaal)

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër (2/4)
  • Diende in 1931 namens haar fractie een initiatiefwetsvoorstel om belemmeringen voor de benoembaarheid van vrouwen tot notaris weg te nemen. Het voorstel werd in 1937 ingetrokken.
  • Interpelleerde in 1934 minister Marchant over de subsidie voor 1934 ten behoeve van het Lorentz-Lyceum te Eindhoven

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Nam in 1942 op eigen verzoek ontslag als Tweede Kamerlid

uit de privésfeer
  • Het geslacht Nort behoorde tot de (kleine) koopliedenstand in Amsterdam (sinds 1800).
  • De familie was niet vermogend. Haar ouders hadden gemiddeld twee dienstmeisjes
  • Behoorde tot de groep 'Barneveldse joden' die in 1944 alsnog van Westerbork naar Theresienstadt werd getransporteerd

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.