Mr. A.J.H. van Baar

foto Mr. A.J.H. van Baar

Katholiek Tweede Kamerlid uit de tweede helft van de negentiende eeuw. Advocaat en wethouder van Eindhoven en nadien kantonrechter in Oirschot. Aanvankelijk liberaal, maar in 1871 kandidaat voor de (conservatieve) katholieken. In de Kamer een veelzijdig lid en volgens overlevering een praatgrage, gemoedelijke oude heer die van een grapje hield.

conservatief (katholiek), Bahlmanniaan ('Centrum')
in de periode 1873-1889: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Antonius Johannes Hubertus

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Oirschot, 30 januari 1816

overlijdensplaats en -datum
Oirschot, 26 januari 1889

3.

Partij/stroming

stroming(en)
  • liberaal (in 1869 was hij liberaal kandidaat)
  • R.K. (Rooms-Katholieken) (sinds de verkiezingen in 1873)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (9/14)

  • lid Provinciale Staten van Noord-Brabant, van 3 september 1850 tot 26 januari 1889 (voor het kiesdistrict Eindhoven)
  • kantonrechter te Oirschot, van 1 april 1856 tot 26 januari 1889
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 15 september 1873 tot 8 maart 1876 (voor het kiesdistrict Eindhoven)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 28 maart 1876 tot 15 mei 1877 (voor het kiesdistrict Eindhoven)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 15 juni 1877 tot 11 oktober 1884 (voor het kiesdistrict Eindhoven)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 17 november 1884 tot 18 mei 1886 (voor het kiesdistrict Eindhoven)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 14 juli 1886 tot 17 augustus 1887 (voor het kiesdistrict Eindhoven)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 september 1887 tot 27 maart 1888 (voor het kiesdistrict Eindhoven)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 1 mei 1888 tot 26 januari 1889 (voor het kiesdistrict Eindhoven)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

  • militiecommissaris
  • lid schoolcommissie te Oirschot

afgeleide functies, presidia etc.
lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van mei 1888 tot september 1888

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Tweede Kamer onder meer over onderwijs, financiën, justitie, binnenlandse zaken, spoorwegen en waterstaat (voorzover het Noord-Brabant betrof)
  • Was in 1887 één van de drie katholieken die tegen de additionele artikelen van de Grondwet stemde. Stemde ook tegen de overige herzieningsvoorstellen.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • In 1876 was een tussentijdse verkiezing nodig vanwege zijn herbenoeming tot kantonrechter, in 1877 vanwege zijn benoeming tot kantonrechter na inwerkingtreding van de Wet de op rechtelijke organisatie.

uit de privésfeer
  • Zijn oudste zoon, Josephus, was burgemeester van Oirschot (1879-1894)
  • Zijn vader was fabrikant

anekdotes en citaten
  • Voerde - niet altijd tot genoegen van zijn medeleden - geregeld het woord over uiteenlopende onderwerpen. Daarbij verontschuldigde hij zich vaak door te zeggen 'geen specialist' te zijn over de betreffende kwestie.

verkiezingen (3/5)
  • Kreeg bij de algemene verkiezingen in 1884 97 procent van de stemmen en in 1886 ruim 91 procent
  • Werd in 1887 zonder tegenkandidaten gekozen
  • Versloeg in 1888 D.H. van den Acken. Kreeg ruim 93 procent van de stemmen.

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.