Dr. J. (Jan) van Baal

foto Dr. J. (Jan) van Baal
bron: Beeldbank Nationaal Archief

Indoloog en voormalige Indische ambtenaar, die na een kortstondig Tweede Kamerlidmaatschap voor de ARP Gouverneur van Nederlands Nieuw-Guinea was. Promoveerde op een sociologische studie over Nieuw-Guinea en publiceerde diverse wetenschappelijke werken. Was vanaf 1960 hoogleraar culturele antropologie aan de Universiteit van Amsterdam en de Rijksuniversiteit Utrecht en directeur bij het Koninklijk Instituut voor de Tropen.

ARP
in de periode 1952-1958: lid Tweede Kamer, Gouverneur van Nederland Nieuw-Guinea

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam (roepnaam)

Jan (Jan)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Scheveningen (gem. 's-Gravenhage), 25 november 1909

overlijdensplaats en -datum
Doorn, 9 augustus 1992

3.

Partij/stroming

partij(en)
ARP (Anti-Revolutionaire Partij), tot 1958

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/23)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 14 oktober 1952 tot 1 april 1953
  • hoogleraar culturele antropologie, in het bijzonder de godsdienstetnologie en etnologische theorie der accultaratie, Rijksuniversiteit Utrecht, van 1 juni 1969 tot 1 september 1973
  • buitengewoon hoogleraar culturele antropologie, Rijksuniversiteit Utrecht, van 1 september 1973 tot 1 september 1975

gevangenschap/internering
Japanse gevangenschap te Celebes, van mei 1942 tot september 1945

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/5)

  • lid Indonesische delegatie naar het zevende Pacific Science Congress, 1949
  • voorzitter Stichting Ontwikkelingshulp op het gebied van het onderwijs

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Hield zich in de Tweede Kamer vooral bezig met buitenlandse zaken en overzeese gebiedsdelen. Voerde het woord bij de begrotingsbehandelingen van die departementen voor 1953.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • In 1959 werd in de ARP door sommigen aangedrongen hem op een verkiesbare plaats te zetten, maar uiteindelijk belandde hij op plaats 22.
  • In oktober 1961 ondertekenaar van een petitie waarin 200 personen aandrongen op het nakomen door Nederland van de belofte inzake het zelfbeschikkingsrecht van Nieuw-Guinea

uit de privésfeer
In 1969 medeoprichter van het Palestinacomité

verkiezingen
  • Stond in 1956 bij de Tweede Kamerverkiezingen op de 21e (onverkiesbare) plaats van de ARP-kandidatenlijst

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.