H.W. van Aylva baron van Pallandt van Waardenburg en Neerijnen

foto H.W. van Aylva baron van Pallandt van Waardenburg en Neerijnen
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Door een rijke erfenis zeer gefortuneerde Gelderse edelman, die in de Eerste Kamer tot de getrouwen van de koning behoorde. In 1840 lid van de Dubbele Tweede Kamer die de Grondwetsherziening behandelde. Was vóór 1848 nog gematigd liberaal, maar nadien zeer conservatief. Korte tijd lid van de Raad van State en in 1848 benoemd tot Eerste Kamerlid. Zoon van minister F.W.F.Th. van Pallandt van Keppel. Woonde op kasteel Neerijnen. Stond bekend als een bescheiden man.

conservatief, regeringsgezind ten tijde van Willem I
in de periode 1840-1880: buitengewoon lid Tweede Kamer, lid Eerste Kamer, lid Raad van State

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Hans Willem

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
's-Gravenhage, 20 mei 1804

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 20 april 1881

3.

Partij/stroming

stroming(en)
  • gematigd liberaal (vóór 1848)
  • conservatief

4.

Hoofdfuncties/beroepen (5/8)

  • buitengewoon lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 5 augustus 1840 tot 5 september 1840 (voor Gelderland)
  • lid Raad van State, van 5 december 1845 tot 1 juli 1848 (benoemd bij K.B. van 29 oktober 1845; eervol ontslag op verzoek)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 13 februari 1849 tot 20 augustus 1850 (voor Gelderland)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 7 oktober 1850 tot 20 september 1880 (voor Gelderland)
  • opperkamerheer, van 7 januari 1852 tot 20 april 1881

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/8)

  • lid Commissie ter oprichting van een standbeeld binnen de stad 's-Gravenhage voor Z.M. koning Willem II, vanaf april 1849
  • dijkgraaf polderdistrict Tielerwaard, van 1 maart 1860 tot 1 januari 1880

afgeleide functies, presidia etc. (2/29)
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van augustus 1878 tot september 1878
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van april 1879 tot november 1879

comités van aanbeveling, erefuncties etc.
honorair lid Raad van State, van 1 juli 1862 tot 20 april 1881

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Activiteiten

als parlementariër (2/10)
  • Behoorde in 1870 tot de meerderheid die bewerkstelligde dat de begroting van Nederlands-Indië werd verworpen, wat leidde tot het aftreden van minister De Waal
  • Stemde in 1878 tegen de ontwerp-Wet op het lager onderwijs van Kappeyne van de Coppello

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

7.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Vertrouweling van de koning in de Eerste Kamer

uit de privésfeer
  • Een zus van hem was getrouwd met L.G.A. graaf van Limburg Stirum, Eerste Kamerlid en Commissaris van de Koning
  • Zijn zoon Frederik was gehuwd met een dochter van H.R.W. baron van Goltstein van Oldenaller, Eerste Kamerlid

verkiezingen
  • Werd in 1845 bij verkiezingen voor de Tweede Kamer in de Gelderse Staten met één stem verslagen door J.M. de Kempenaer
  • Stelde zich in 1880 niet herkiesbaar als Eerste Kamerlid

8.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

9.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.