Jhr.Mr. L.H.J.M. van Asch van Wijck

foto Jhr.Mr. L.H.J.M. van Asch van Wijck
bron: Onze Afgevaardigden

Antirevolutionair bestuurder. Zoon van een kantonrechter en gelieerd aan diverse Kamerleden van AR-huize. Op dertigjarige leeftijd burgemeester van Veenendaal, wat hij veertien jaar bleef. In 1897 Tweede Kamerlid voor het district Ede en vooral woordvoerder op het gebied van volksgezondheid (krankzinnigenwezen) en landbouw (o.a. bij de behandeling van de Boterwet). Werd in 1902 gedeputeerde en in 1903 lid van de nieuw ingestelde Centrale Raad van Beroep.

ARP
in de periode 1897-1903: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Lodewijk Henrick Johan Mari

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Wijk bij Duurstede, 28 maart 1858

overlijdensplaats en -datum
Rhenen, 13 maart 1934

begraafplaats en -datum
Rhenen, familiegraf bij Huis Prattenburg, 17 maart 1934

3.

Partij/stroming

partij(en)
ARP (Anti-Revolutionaire Partij)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/5)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 21 september 1897 tot 1 februari 1903 (voor het kiesdistrict Ede)
  • lid Gedeputeerde Staten van Utrecht, van 5 november 1902 tot 1 maart 1903
  • lid Centrale Raad van Beroep (voor de Ongevallenwet), van 16 april 1903 tot 1 april 1928 (benoemd bij K.B. van 28 februari 1903)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/2)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/10)

  • directeur-penningmeester Vereeniging voor Christelijk Voorbereidend Hoger Onderwijs
  • buitengewoon lid Centrale Gezondheidsraad, omstreeks 1907

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak als Tweede Kamerlid onder meer over landbouw, onderwijs en volksgezondheid

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Werd op 3 februari 1891 in een tussentijdse verkiezing tot Statenlid gekozen, maar pas op 6 juli 1891 geïnstalleerd
  • Werd in november 1902 na loting (na drie onbesliste stemmingen) tot gedeputeerde gekozen als opvolger van J.N. Bastert

uit de privésfeer
  • Na zijn benoeming tot burgemeester van Veenendaal kreeg hij toestemming om op Huize Prattenburg te blijven wonen
  • Zijn vader was kantonrechter en gemeenteraadslid van Wijk bij Duurstede
  • Een zoon van hem was procureur-generaal bij de Hoge Raad (1953-1957)

verkiezingen
  • Versloeg in 1897 A.W.J.J. baron van Nagell (lib.)
  • Werd in 1901 bij enkelvoudige kandidaatstelling gekozen

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.