Jhr.Mr. H.A.M. van Asch van Wijck

foto Jhr.Mr. H.A.M. van Asch van Wijck
Bron: Collectie-Van Eck (Nationaal Archief)

Eén van de volgelingen van Groen van Prinsterer in de Tweede Kamer. Telg uit een Utrechts adellijk geslacht, wiens vader ook Kamerlid was. Advocaat in Utrecht en later rechter, die diverse bestuurlijke functies bekleedde en zijn loopbaan afsloot als Commissaris van de Koning in Drenthe.

antirevolutionair
in de periode 1853-1868: lid Tweede Kamer, Commissaris van de Koning(in)

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Hubert Alexander Maurits

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Utrecht, 24 september 1815

overlijdensplaats en -datum
Assen, 2 februari 1868

3.

Partij/stroming

stroming(en)
antirevolutionair

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/7)

  • Commissaris des Konings in Drenthe, van 1 oktober 1866 tot 2 februari 1868 (benoemd bij K.B. van 16 september 1866)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 12 oktober 1857 tot 19 september 1866 (voor het kiesdistrict Amersfoort)
  • raadsheer Provinciaal Gerechtshof te Utrecht, van 1 mei 1857 tot 1 oktober 1866 (benoemd bij K.B. van 10 april 1857)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 14 juni 1853 tot 18 september 1854 (voor het kiesdistrict Utrecht)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

secretaris waterschap Lekdijk-bovendams, vanaf 1844

afgeleide functies, presidia etc.
lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van april 1861 tot juni 1861

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër (2/3)
  • Behoorde in 1861 tot de meerderheid die vóór een amendement-Ter Bruggen Hugenholtz stemde over het halveren van de begroting voor Onvoorziene Uitgaven
  • Behoorde in 1861 tot de 17 leden die tegen de ontwerp-Wet op de Raad van State stemden

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Werd in juli 1866 herkozen, maar liet zich niet meer opnieuw beëdigen vanwege zijn benoeming tot Commissaris des Konings

verkiezingen (3/5)
  • Versloeg in 1866 bij de periodieke verkiezingen H. Verloren van Themaat (lib.)
  • Versloeg in 1862 H. Verloren van Themaat (lib.) na herstemming
  • Versloeg in 1857 en 1858 in het district Amersfoort A.W. Engelen (lib.)

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Amendementen

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.