J. Andreae

foto J. Andreae
bron: Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie

Marineofficier die enige tijd conservatief Tweede Kamerlid was voor het district Leeuwarden. Streed onder andere bij Bali en tegen de zeerovers nabij het eiland Flores en was commandant van de zeemacht bij Suriname. Kandidaat-minister van Marine in 1866.

conservatief
in de periode 1865-1866: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam

Jouwert

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Lemmer (grietenij Lemsterland, Frl.), 16 februari 1812

overlijdensplaats en -datum
Leeuwarden, 4 augustus 1876

3.

Partij/stroming

stroming(en)
conservatief

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/7)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 11 december 1865 tot 1 oktober 1866 (voor het kiesdistrict Leeuwarden)
  • commandant der zeemacht en chef departement van Marine in Nederlands-Indië, van 2 januari 1868 tot 15 januari 1871
  • gepensioneerd, 14 november 1872

officiersrangen (2/6)
  • schout-bij-nacht, van 1 juli 1867 tot 16 mei 1871
  • vice-admiraal, van 16 mei 1871 tot 4 augustus 1876

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

  • lid commissie tot reorganisatie departement van Marine te Batavia, omstreeks 1861
  • lid commissie invoering gepantserd materieel bij de kustverdediging, 1864

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Tweede Kamer vooral over marine-aangelegenheden en koloniale zaken

8.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Nam deel aan expedities naar Bali en Flores
  • Zijn vader was directeur van de Registratie en Domeinen te Friesland

verkiezingen
  • Versloeg in november 1865 na herstemming A. van Assen (lib.)
  • Werd in oktober 1866 verslagen door de liberalen J.K.H. de Roo van Alderwerelt en S. Hingst

niet-aanvaarde politieke functies
  • minister van Marine, mei 1866 (bedankt)

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.