H. (Herman) Amelink

foto H. (Herman) Amelink
bron: Persoonlijkheden

Vertegenwoordiger van het CNV in de ARP-fracties in Eerste en Tweede Kamer. Twentse textielarbeider die actief was in de textielarbeidersbond 'Unitas'. Had als CNV-bestuurder een belangrijk aandeel in de oprichting van het Internationaal Christelijk Vakverbond en maakte diverse malen deel uit van de Nederlandse vertegenwoordiging op de Internationale Arbeidsconferentie. In de Tweede Kamer backbencher, die zich behalve met sociale zaken ook met defensie bezighield. Was echter wel een belangrijke schakel tussen fractie en vakbond. Pleitbezorger van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Geschiedschrijver van het CNV en redacteur van het vakbondsblad.

ARP
in de periode 1925-1946: lid Tweede Kamer, lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam (roepnaam)

Herman (Herman)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Lonneker (Ov.), 21 december 1881

overlijdensplaats en -datum
Utrecht, 27 oktober 1957

3.

Partij/stroming

partij(en)
ARP (Anti-Revolutionaire Partij), tot 1952 (bedankt)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/8)

  • secretaris-penningmeester CNV (Christelijk Nationaal Vakverbond), van 21 september 1916 tot 1919
  • secretaris CNV (Christelijk Nationaal Vakverbond), van 1919 tot 1 januari 1946
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 10 november 1925 tot 21 september 1926
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 6 november 1931 tot 4 juni 1946

gevangenschap/internering
  • geïnterneerd politiek doorgangskamp te Schoorl, van 30 juni 1941 tot 21 augustus 1941
  • geïnterneerd concentratiekamp te Buchenwald, van 22 augustus 1941 tot 15 november 1941
  • geïnterneerd gijzelaarskamp te Haaren (N.Br.), van 16 november 1941 tot 11 mei 1942
  • geïnterneerd gijzelaarskamp te Sint-Michielsgestel, van 11 mei 1942 tot 17 december 1942

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/19)

  • secretaris Raad van Commissarissen Nederlandse Arbeidersbank
  • lid Nederlandse delegatie Internationale Arbeidsconferentie (twaalfmaal)

afgeleide functies, presidia etc.
voorzitter begrotingscommissie voor Sociale Zaken (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 12 december 1945 tot 3 juni 1946

comités van aanbeveling, erefuncties etc.
erevoorzitter Protestants-Christelijke Arbeiders Internationale, van 1939 tot 27 oktober 1957

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Hield zich als Kamerlid behalve met sociale vraagstukken vooral bezig met defensie

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Bedankte in 1952 voor de ARP uit onvrede over de samenwerking van zijn partij met de PvdA in het derde kabinet-Drees

uit de privésfeer
Zat vanaf 1944 tot de bevrijding ondergedoken

verkiezingen
  • In 1923 Eerste Kamerkandidaat in Groep II: Gelderland, Overijssel, Groningen en Drenthe

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.