J. (Jan) van Alphen

foto J. (Jan) van Alphen
bron: Onze Afgevaardigden

Twentse afgevaardigde voor de antirevolutionairen, die tot de vooruitstrevende vleugel van zijn partij behoorde. Voorstander van kiesrechtuitbreiding. Enige tijd voorzitter van de ARP-Kamerclub. Maakte deel uit van de enquêtecommissie naar de toestand in fabrieken en van de Staatscommissie inzake de arbeidsverzekeringen. Zijn kracht lag niet in de eerste plaats in het houden van openbare redevoeringen, maar meer in het werk in de afdelingen van de Kamer. De laatste jaren van zijn leven als oudste 'deken' van de Tweede Kamer. Beminnelijke, eenvoudige persoon, bescheiden in zijn optreden.

antirevolutionair, ARP
in de periode 1884-1908: lid Tweede Kamer, fractievoorzitter TK

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam (roepnaam)

Jan (Jan)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Hengelo (Ov.), 1 december 1829

overlijdensplaats en -datum
Hengelo (Ov.), 15 juli 1911

3.

Partij/stroming

stroming(en)
Takkiaan, 1894

partij(en)
ARP (Anti-Revolutionaire Partij)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (8/12)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 8 december 1884 tot 18 mei 1886 (voor het kiesdistrict Almelo)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 14 juli 1886 tot 17 augustus 1887 (voor het kiesdistrict Almelo)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 september 1887 tot 27 maart 1888 (voor het kiesdistrict Almelo)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 1 mei 1888 tot 20 maart 1894 (voor het kiesdistrict Ommen)
  • lid Provinciale Staten van Overijssel, van 3 juli 1889 tot 15 juli 1911 (voor het kiesdistrict Stad-Almelo)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 16 mei 1894 tot 9 september 1908 (voor het kiesdistrict Ommen)
  • voorzitter A.R.-Kamerclub, Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 1 juli 1894 tot 16 september 1896 (in 1894 vanwege ziekte dr. Kuyper)
  • voorzitter A.R.-Kamerclub, Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 september 1901 tot 21 september 1903

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/3)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/9)

  • lid bestuur "Magdalenahuis" te Zetten (opvang ongehuwde aanstaande moeders), omstreeks 1901
  • buitengewoon lid Gedeputeerde Staten van Overijssel, van 1907 tot 1911

afgeleide functies, presidia etc. (2/13)
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van september 1906 tot november 1906
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van januari 1907 tot april 1907

comités van aanbeveling, erefuncties etc.
erelid bestuur Magdelenahuis te Zetten

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Tweede Kamer over uiteenlopende onderwerpen, zoals binnenlandse zaken, financiën, waterstaat, onderwijs en rijksgebouwen
  • Oudste lid in jaren tussen 1902 en 1908. Leidde als zodanig in die jaren de eerste vergadering van de Tweede Kamer na opening van een nieuwe zittingsperiode.

opvallend stemgedrag (0/3)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Was geen groot spreker, sprak vrij eentonig en was moeilijk verstaanbaar
  • Nam in september 1886 ontslag als wethouder vanwege zijn drukke werkzaamheden als Kamerlid
  • Nam in om gezondheidsredenen ontslag als Tweede Kamerlid

uit de privésfeer
Zijn vader was zaakwaarnemer, winkelier en fabrikant

verkiezingen (3/7)
  • Versloeg in 1897 J.Th. de Visser (c.h.)
  • Versloeg in 1901 T.M. Wentholt (lib.)
  • Versloeg in 1905 Dr. W.J.M. Engelberts (vl)

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.