Dr. L.A.H. (Leo) Albering

foto Dr. L.A.H. (Leo) Albering
bron: Katholiek Documentatiecentrum, Nijmegen

KVP-Tweede Kamerlid en partijbestuurder. Hardwerkende en doorzettende Groninger, van huis uit leraar Nederlands, die, na te zijn gegijzeld in St. Michielsgestel en lid te zijn geweest van de staf van Prins Bernhard, als eerste secretaris van de KVP jarenlang het organisatorisch centrum was van het sociaal-politieke katholicisme. Uitstekend vertaler van behoudende denkbeelden zonder veel eigen inbreng. Speelde met zijn heldere pennenvruchten en zijn sociale intelligentie een zeer belangrijke rol in de KVP. Als lid Tweede Kamer woordvoerder onderwijs en binnenlandse zaken.

KVP
in de periode 1956-1969: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Leonardus Antonius Henricus (Leo)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Groningen, 7 februari 1904

overlijdensplaats en -datum
Baarn, 7 april 1972

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • RKSP (Rooms-Katholieke Staatspartij), tot 22 december 1945
  • KVP (Katholieke Volkspartij), vanaf 22 december 1945

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/4)

  • algemeen secretaris KVP, van 1 januari 1946 tot april 1968
  • directeur partijbureau KVP, van 1947 tot 1957
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 23 oktober 1956 tot 20 mei 1969

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/6)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/3)

  • lid Staatscommissie inzake het kiesstelsel en wettelijke regeling der politieke partijen (Staatscommissie-Teulings), van februari 1953 tot december 1954
  • lid Defensiecommissie, van 1962 tot 1969

afgeleide functies, presidia etc. (2/7)
  • ondervoorzitter vaste commissie voor Onderwijs en Wetenschappen (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van september 1965 tot 20 mei 1969
  • voorzitter bijzondere commissie voor het wetsvoorstel inpassing onderwijs aan de Landbouwhogeschool (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 20 april 1967 tot december 1967

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër (2/5)
  • Voerde in 1964 het woord bij de behandeling van een wetsvoorstel inzake de schadeloosstelling van Tweede Kamerleden
  • Een door hem in 1966 ingediende (en aangenomen) motie gaf de aanzet tot omvorming van bestaande lerarenopleidingen naar 'de nieuwe lerarenopleiding'

opvallend stemgedrag (0/2)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Werd in 1961 gepolst voor het fractievoorzitterschap van de KVP, maar bedankte daarvoor

uit de privésfeer
Was in 1945 commandant van de Binnenlandse Strijdkrachten in West-Brabant

pseudoniemen, bij-, koos- en schuilnamen
A. van Groningen (pseudoniem als schrijver)

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.