E.B. van den Bosch

foto E.B. van den Bosch
bron: Maritiemmuseum Den Helder

Marineofficier, die enkele maanden minister van Koloniën was in het kabinet-De Kempenaer en ook bijna twee maanden minister van Marine. Was in 1846 bevelhebber van de vloot waarmee een strafexpeditie werd uitgevoerd tegen opstandige Balinese vorsten. Werd hiervoor onderscheiden met de Militaire Willemsorde.

technocraat
in de periode 1849: minister

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Engelbertus Batavus

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Brussel, 15 september 1789

overlijdensplaats en -datum
Batavia (Ned.-Indië), 11 februari 1851

3.

Hoofdfuncties/beroepen (4/8)

  • Commandant der Zeemacht in Nederlands-Indië, tevens inspecteur der marine, van 1 januari 1845 tot 4 april 1848
  • minister van Koloniën, van 18 juni 1849 tot 1 november 1849
  • tijdelijk waarnemend minister van Marine, van 15 september 1849 tot 1 november 1849
  • Commandant der Zeemacht in Nederlands-Indië, tevens inspecteur der marine, van 1 februari 1850 tot 11 februari 1851

officiersrangen (2/7)
  • schout-bij-nacht, van 1 januari 1845 tot 1 februari 1850
  • vice-admiraal, vanaf 1 februari 1850

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

4.

Nevenfuncties

adjudant van Z.K.H. prins Frederik, van augustus 1830 tot januari 1850

5.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

6.

Activiteiten

als bewindspersoon (wetgeving)
  • Bracht als minister van Koloniën een wet tot stand ter bekrachtiging van een op 2/3 juli 1849 met de Nederlandsche Handelmaatschappij gesloten overeenkomst. De overeenkomst betrof de bepaling dat het Rijk vooralsnog niet een voorschot van 10 miljoen gulden aan de NHM hoefde af te lossen en de voorwaarden waaronder de Maatschappij handel zou drijven met Indië ten behoeve van de staat.

7.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Hij had als schout-bij-nacht en bevelhebber een werkzaam aandeel in de krijgsverrichtingen tegen Bali in 1842. Op 23 september 1854 werd in Soerabaja een gedenkteken voor hem onthuld.

uit de privésfeer
Een broer van hem was gehuwd met een zus van E.A. de Jongh, lid Notabelenvergadering

8.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

9.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.