Dr. H.P.M. (Ben) Knapen

foto Dr. H.P.M. (Ben) Knapenvergrootglas Ben Knapen (1951) was van 14 oktober 2010 tot 5 november 2012 staatssecretaris van Buitenlandse Zaken in het kabinet-Rutte I. In 2013 werd hij vertegenwoordiger van de Europese Investeringsbank bij de Europese Unie. Hij was eerder lid van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid en bijzonder hoogleraar media en kwaliteit aan de Radboud Universiteit. Daarvoor was de heer Knapen onder meer buitenland-correspondent, adjunct-hoofdredacteur en hoofdredacteur van NRC Handelsblad, directeur voorlichting bij Philips en bestuurder van uitgeverij PCM.

CDA
in de periode 2010-2012: staatssecretaris

voornamen (roepnaam)

Hubertus Petrus Maria (Ben)

personalia

geboorteplaats en -datum
Kaatsheuvel (gem. Loon-op-Zand), 6 januari 1951

levensbeschouwing
Rooms-Katholiek

partij/stroming

partij(en)
CDA (Christen-Democratisch Appèl) (sinds omstreeks 1997)

hoofdfuncties en beroepen

  • leraar geschiedenis, van 1976 tot 1977 
  • redacteur buitenland, NRC Handelsblad, van 1977 tot 1978 
  • correspondent in de Bondrepubliek Duitsland te Bonn, NRC Handelsblad en NOS-Journaal, van 1979 tot 1984 
  • adjunct-hoofdredacteur NRC Handelsblad, van 1984 tot 1987 
  • correspondent in de Verenigde Staten te Washington D.C., NRC Handelsblad, van 1987 tot 1990 
  • hoofdredacteur NRC Handelsblad, van 1 januari 1990 tot 1 mei 1996 
  • senior directeur corporate communicatie, marketing en institutionele betrekkingen, N.V. Philips, van 1 mei 1996 tot 1999 
  • lid Raad van Bestuur (verantwoordelijk voor de boekendivisie), PCM Uitgevers, van 1999 tot 2005 
  • correspondent in Zuid-Oost-Azië, NRC Handelsblad, van 2006 tot 2008 
  • lid WRR (Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid), van 1 januari 2008 tot 14 oktober 2010 
  • bijzonder hoogleraar media en kwaliteit, Radboud Universiteit Nijmegen, van 1 januari 2008 tot 14 oktober 2010 
  • staatssecretaris van Buitenlandse Zaken (belast met Europese samenwerking en delen van het beleid ontwikkelingssamenwerking), van 14 oktober 2010 tot 5 november 2012 
  • vertegenwoordiger EIB (Europese Investeringsbank) bij de Europese Unie, vanaf maart 2013 

partijpolitieke functies

vorige
  • lid evaluatiecommissie CDA (Commissie-Frissen), van 1 juli 2010 tot 14 oktober 2010 

nevenfuncties

vorige
  • lid bestuur Stichting "Praemium Erasmianum" 
  • lid AIV (Adviesraad Internationale Vraagstukken), Ministerie van Buitenlandse Zaken 
  • voorzitter Duitsland Instituut te Amsterdam 
  • lid Raad van Toezicht Universiteit van Tilburg 
  • voorzitter Nederlands-Duitse Conferentie 
  • lid Raad van Commissarissen "Goede Doelen" N.V., vanaf 2003 
  • lid bestuur Vereniging Aegon, van 2008 tot oktober 2010 
  • lid Raad van Commissarissen "Lava" B.V., van 2008 tot oktober 2010 
  • lid Raad van Toezicht KRO, van 2008 tot oktober 2010 

opleiding

voortgezet onderwijs
  • gymnasium-a, "Dr. Mollercollege" te Waalwijk, tot 1970 

academische studie
  • geschiedenis: moderne geschiedenis, Katholieke Universiteit Nijmegen, van 1972 tot 1976 

promotie
  • letteren, Katholieke Universiteit Nijmegen, 24 mei 1985 

stages e.d.
  • stage journalistiek, van 1970 tot 1971 

activiteiten

takenpakket (bewindspersoon)
  • Was staatssecretaris binnen de grenzen van het door de minister vastgestelde beleid in het bijzonder belast met aangelegenheden betreffende: a. coördinatie van het regeringsbeleid met betrekking tot de Europese Unie met uitzondering van de voorbereiding van de Europese Raad; b. bilaterale onderwerpen voor zover deze raken aan het Europees beleid van de regering; c. het Europa-gerelateerde deel van de begroting van Buitenlandse Zaken; d. het in overleg met de minister en de minister-president vertegenwoordigen van Nederland in de Raad voor Algemene Zaken en Externe Betrekkingen voor wat betreft diens coördinerende taken; e. ontwikkelingssamenwerking en de OS-coherentie; f. coördinatie van de ODA-middelen; g. andere aangelegenheden waarvan behartiging door de minister aan hem wordt toevertrouwd. Mocht in het buitenland de titel minister voeren. 

als bewindspersoon (beleidsmatig)
  • Bracht in 2010 samen met minister Rosenthal de Basisbrief Ontwikkelingssamenwerking uit. Hierin wordt een fundamentele herziening van het ontwikkelingsbeleid aangekondigd, waarbij vanwege noodzakelijke bezuinigingen scherpe keuzes worden gemaakt. Het aantal partnerlanden wordt drastisch gereduceerd, evenals het aantal beleidsthema's. Verder vindt er een verschuiving plaats van sociale naar economische ontwikkeling en komt er meer nadruk op zelfredzaamheid. (32.500-V, 15) 
  • Bracht in 2011 de Focusbrief ontwikkelingssamenwerking uit. Hierin wordt een keuze gemaakt voor speerpunten van beleid en voor de landen waarmee een meerjarige intensieve bilaterale ontwikkelingsrelatie wordt nagestreefd. Het aantal daarvan wordt teruggebracht van 33 naar 15 (onderverdeeld in drie categorieën, lage-inkomenslanden, fragiele staten en landen met gezonde economische groei). Speerpunten van het instrumentarium voor ontwikkelingssamenwerking zijn: selectiviteit, samenhang, meerwaarde en effectiviteit. (32.605) 

wetenswaardigheden

ridderorden
Ridder in de Orde van Oranje-Nassau, 7 december 2012

buitenlandse onderscheidingen
Verdienstkreuz 1.Klasse des Verdienstordens der Bundesrepublik Deutschland, 5 oktober 1995

verenigingen, sociëteiten, genootschappen etc.
research fellow, Fletcher School of Law and Diplomacy, 1984

publicaties/bronnen

publicaties
  • "De Lange Weg naar Moskou. Nederlandse relaties tot de Sovjet-Unie (1917-1943)" (dissertatie, 1985) 
  • "De grenzen van Amerika: verkenningen in het land van eertijds onbegrensde mogelijkheden" (1990) 
  • "Nederland en omstreken: opstellen over desoriëntatie en democratie" (1995) 
  • "Pruisen: deugden en ondeugden van een miskende staat" (2004) 
  • "De man en zijn staat: Johan van Oldenbarnevelt, 1547-1619" (2005) 
  • "Langs de straten van Jakarta: het dagelijks leven in de hoofdstad van Indonesië" (2008) 
  • "Aftershocks: economic crisis and institutional choice" (2009) 

literatuur/documentatie
Pieter Rottman, "'Ik ben altijd een man van het midden geweest'", NRC Handelsblad, 26-27 februari 2011

familie/gezin

huwelijk/samenlevingsvorm
gehuwd

kinderen
3 kinderen (van wie twee uit eerder huwelijk)

Bovenstaande gegevens zijn ontleend aan het biografisch archief van het Parlementair Documentatiecentrum (PDC) van de Universiteit Leiden en betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was.
Aanvullingen en gemotiveerde correcties ontvangt PDC graag. U kunt hiervoor de "reageer-keuze" aan de rechterzijde van deze pagina gebruiken of uw aanvullingen per post sturen naar PDC, antwoordnummer 10801, 2501 BW Den Haag of per email aan info@biografieen.com.