H.D. (Hillary) Rodham Clinton

foto H.D. (Hillary) Rodham Clintonvergrootglas Hillary Rodham Clinton (1947) was in 2009-2013 minister van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten. Na haar rechtenstudie was zij officier van justitie en lector. In de jaren dat haar echtgenoot Bill gouverneur was, vervulde zij de rol van 'first lady' in Arkansas en was zij daar actief in functies op het gebied van jeugd, onderwijs en gezondheid. Tevens was zij toen een succesvol advocaat. In 1993 werd zij 'first lady' in het Witte Huis, waarbij zij een belangrijke aandeel had in pogingen om de gezondheidszorg te hervormen. Zes jaar later werd Hillary Rodham Clinton gekozen tot senator voor New York. Zij dong in 2008 tevergeefs naar de democratische kandidatuur voor het presidentschap. Haar voormalige opponent Obama benoemde haar, kort na zijn verkiezingen, tot minister.

in de periode 2009-2013: minister buitenlandse zaken VS

voornaam (roepnaam)

Hillary (Hillary)

personalia

geboorteplaats en -datum
Chicago (Illinois, VS), 26 oktober 1947

partij/stroming

partij
Democratic Party

hoofdfuncties en beroepen

hoofdfuncties en beroepen
  • officier van justitie, vanaf 1974
  • lector (assistent professor) University of Arkansas School of Law
  • lid later voorzitter) Board of Legal Services Corporation, van 1977 tot 1980
  • 'First Lady' in de staat Arkansas, van 9 januari 1979 tot 19 januari 1981 (onder meer actief op het gebied van onderwijs, jeugd- en gezinszaken en gezondheidszorg)
  • firmant, advocatenkantoor Rose Law Firm, van 1979 tot 1992
  • 'First Lady' in de staat Arkansas, van 11 januari 1983 tot 12 december 1992 (onder meer actief op het gebied van onderwijs, jeugd- en gezinszaken en gezondheidszorg)
  • 'First Lady', van 20 januari 1993 tot 20 januari 2001
  • lid Senaat, van 3 januari 2000 tot 21 januari 2009 (voor de staat New York)
  • minister van Buitenlandse Zaken('secretary of state') van de Verenigde Staten van Amerika, van 21 januari 2009 tot 22 januari 2013

uitgebreide versie

uitgebreide versie
Van deze pagina bestaat een uitgebreide versie met partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding, wetenswaardigheden etc. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft. reageer

Bovenstaande gegevens zijn ontleend aan het biografisch archief van het Parlementair Documentatiecentrum (PDC) van de Universiteit Leiden en betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was.
Aanvullingen en gemotiveerde correcties ontvangt PDC graag. U kunt hiervoor de "reageer-keuze" aan de rechterzijde van deze pagina gebruiken of uw aanvullingen per post sturen naar PDC, antwoordnummer 10801, 2501 BW Den Haag of per email aan info@biografieen.com.