Drs. A. (Ayaan) Hirsi Ali

foto Drs. A. (Ayaan) Hirsi Alivergrootglas Intelligente, moedige, maar ook controversiële in Somalië geboren politica. Kwam na uitgehuwelijkt te zijn als asielzoekster uit Kenia naar Nederland. Studeerde politicologie in Leiden en werkte daarna bij het wetenschappelijk bureau van de PvdA. Toen die partij haar in 2002 geen kandidaat stelde voor de Tweede Kamer stapte zij over naar de VVD. Werd voor die partij een spraakmakend Kamerlid, dat zich bezighield met integratie en emancipatie. Had soms moeite met de fractiediscipline. Als opinieleidster zocht zij het debat met moslims, waarbij zij 'heilige huisjes' niet spaarde. Met name de film 'Submission' zorgde voor veel weerstand. Na de moord op Theo van Gogh, regisseur van de film, werd zij permanent bewaakt. In 2006 besloot zij zich in de VS te vestigen. Door een controverse rond haar nationaliteit werd dat vertrek bespoedigd. Werkt nu bij het American Enterprise Institute for Public Policy Research in Washington.

VVD
in de periode 2003-2006: lid Tweede Kamer

voornaam (roepnaam)

Ayaan (Ayaan)

personalia

geboorteplaats en -datum
Mogadishu (Somalië), 13 november 1969

levensbeschouwing
Islamitisch (opgevoed)

opmerkingen over de naam en/of titel
Haar naam was tot zij in Nederland kwam: Ayaan Hirsi Magan. Ali is de naam van haar grootvader

partij/stroming

partij(en)
  • PvdA (Partij van de Arbeid), van 1997 tot 31 oktober 2002
  • VVD (Volkspartij voor Vrijheid en Democratie), vanaf oktober 2002

hoofdfuncties en beroepen

  • secretaresse en tolk UNDP (United Nations Development Program) in Somalië en Kenia, van 1989 tot 1991
  • diverse baantjes (onder meer schoonmaakster en postsorteerder), van 1992 tot 1995
  • vrijwilligster AZC (Asielzoekers Centrum) te Lunteren, van 1992 tot 1993 (onder meer tolkwerkzaamheden, activiteiten organisatie en huishoudelijke taken)
  • tolk/vertaalster Somalisch-Nederlands bij onder andere de IND (Immigratie- en Naturalisatiedienst), de rechterlijke macht, abortusklinieken en diverse onderwijs- en gezondheidsinstellingen, van 1995 tot 2001
  • onderzoeker Stichting Stade (advies- en onderzoeksbureau) te Utrecht, van 1999 tot 2000 (onderzoek naar achterstand in onderwijs en arbeid onder Somaliërs in Amersfoort)
  • medewerker (onderzoek emancipatie en integratie van islamitische vrouwen in Nederland), WBS (Wiardi Beckman Stichting), van 1 september 2001 tot november 2002
  • medewerker VVD-fractie Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 16 november 2002 tot januari 2003
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 30 januari 2003 tot 17 mei 2006
  • medewerker AEI (American Enterprise Institute for Public Policy Research) te Washington (D.C.), vanaf 1 september 2006

activiteiten

als parlementariër
  • Hield zich als Tweede Kamerlid vooral bezig met integratiebeleid en vrouwenemancipatie
  • Interpelleerde op 7 september 2004 minister Verdonk over het achterlaten van vrouwen in Marokko (29.742)

wetenswaardigheden

woonplaats
Verenigde Staten

uitgebreide versie

uitgebreide versie
Van deze pagina bestaat een uitgebreide versie met partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding, wetenswaardigheden etc. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft. reageer

Bovenstaande gegevens zijn ontleend aan het biografisch archief van het Parlementair Documentatiecentrum (PDC) van de Universiteit Leiden en betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was.
Aanvullingen en gemotiveerde correcties ontvangt PDC graag. U kunt hiervoor de "reageer-keuze" aan de rechterzijde van deze pagina gebruiken of uw aanvullingen per post sturen naar PDC, antwoordnummer 10801, 2501 BW Den Haag of per email aan info@biografieen.com.