W. (Wien) van den Brink

foto W. (Wien) van den Brinkvergrootglas

Radicale boerenvoorman die in 2002 door Fortuyn voor het Tweede Kamerlidmaatschap werd gevraagd. Was zelf varkenshouder op de Veluwe. Als voorzitter van de Nederlandse Vakbond Varkenshouders kreeg hij landelijke bekendheid vanwege de felle strijd tegen de door de regering voorgestelde saneringsmaatregelen van de intensieve varkenshouderij. Hield zich in de Kamer bezig met landbouw, natuur, platteland, voedselkwaliteit en economische zaken. Was enige tijd uitgeschakeld door ziekte en werd nadien ernstig gehinderd door een ingreep in zijn keel. In 2006-2007 wethouder van Putten.

LPF
in de periode 2002-2006: lid Tweede Kamer

voornaam (roepnaam)

Windeld (Wien)

personalia

geboorteplaats en -datum
Huinen (gem. Putten), 31 mei 1945

overlijdensplaats en -datum
Putten, 10 januari 2010

levensbeschouwing
Gereformeerd (opgevoed)

partij/stroming

partij(en)
  • Binding Rechts (lokale partij)
  • Gemeentebelangen Putten, vanaf 1986 (lokale partij)
  • Partij Nieuw Gelderland (provinciale partij)
  • Leefbaar Nederland, tot maart 2002
  • LPF (Lijst Pim Fortuyn), vanaf 2003 (zegde anders dan zijn zeven fractiegenoten in augustus 2004 niet het lidmaatschap van de LPF op)

hoofdfuncties en beroepen

  • agrarisch ondernemer (eigenaar twee varkenshouderijen) te Putten, vanaf 1972 (had tevens een bedrijf in Drenthe en in de Flevopolder)
  • lid gemeenteraad van Putten, van 29 april 1986 tot 8 mei 2006 (voor Gemeentebelangen)
  • voorzitter NVV (Nederlandse Vakbond Varkenshouders), van april 1994 tot 2002
  • lid Provinciale Staten van Gelderland, van 1995 tot 1996 (voor Partij Nieuw Gelderland)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 23 mei 2002 tot 30 november 2006
  • wethouder (van openbare werken, verkeer, economische zaken, grondzaken en volkshuisvesting) van Putten, van 8 mei 2006 tot 15 maart 2007 (tevens locoburgemeester)
  • lid gemeenteraad van Putten, van 10 mei 2007 tot 10 januari 2010 (voor Gemeentebelangen)

partijpolitieke functies

  • fractievoorzitter Gemeentebelangen, gemeenteraad van Putten, tot mei 2006
  • lid Raad van Advies LPF-fractie Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 28 augustus 2002 tot januari 2003
  • fractievoorzitter Gemeentebelangen, gemeenteraad van Putten, van maart 2007 tot januari 2010

nevenfuncties

  • voorzitter CPJ (Christelijke Plattelandsjongeren)
  • voorzitter Gelders Agrarisch Jongerenkontakt
  • voorzitter Nederlands Agrarisch Jongerenkontakt
  • lid bestuur coöperatie "De Vallei"
  • lid Raad van Toezicht Cebeco
  • voorzitter vakgroep varkenshouderij, LTO-Nederland
  • lid bestuur Productschap Vee en Vlees
  • voorzitter Stichting "Steun voor Gekorte Boeren"

opleiding

lager-/basisonderwijs
  • lagere school te Huinen

voortgezet onderwijs
  • middelbaar agrarisch onderwijs
  • agrarisch vervolgonderwijs

activiteiten

opvallend stemgedrag
  • Stemde in 2004 als enige van zijn fractie tegen een motie-Van der Laan (D66) waarin om intrekking van een artikel in het WvS over godslastering werd gevraagd
  • In 2005 stemden hij en Varela als enigen van hun fractie tegen motie-Kant over invoering van een actief donor registratiesysteem

wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Een oom van hem kwam in het concentratiekamp Neuengamme om, waarnaartoe een deel van de bevolking van Putten in oktober 1944 door de Duitsers was afgevoerd
  • Na een keeloperatie in september 2004, waarbij zijn strottenhoofd en stembanden werden verwijderd, maakte hij om in de vergaderzaal te kunnen spreken gebruik van een microfoontje dat via een zender was verbonden met de geluidsapparatuur in de zaal.
  • Moest in maart 2007 opstappen als wethouder vanwege het illegaal kappen van bomen

woonplaats(en)/adres(sen)
Putten, Huinerkerkpad 6

publicaties/bronnen

literatuur/documentatie
  • "Verpersoonlijking van het boerenverzet. In memoriam Wien van den Brink (1945-2010)", Trouw, 12 januari 2010
  • Jeroen den Blijker, "Met de trekker dwars door mores. Windeld 'Wien' van den Brink 1945-2010", Trouw, 22 februari 2010

familie/gezin

huwelijk/samenlevingsvorm
gehuwd, 1981

echtgeno(o)t(e)/partner
W.A.J. van Altvorst, (Willemien)

kinderen
1 dochter en 1 zoon

broers en zusters
5 zussen

Bovenstaande gegevens zijn ontleend aan het biografisch archief van het Parlementair Documentatiecentrum (PDC) van de Universiteit Leiden en betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was.
Aanvullingen en gemotiveerde correcties ontvangt PDC graag. U kunt hiervoor de "reageer-keuze" aan de rechterzijde van deze pagina gebruiken of uw aanvullingen per post sturen naar PDC, antwoordnummer 10801, 2501 BW Den Haag of per email aan info@biografieen.com.