Z.M. koning Willem-Alexander , koning der Nederlanden, prins van Oranje-Nassau

foto Z.M. koning Willem-Alexander , koning der Nederlanden, prins van Oranje-Nassauvergrootglas Koning Willem-Alexander bekleedt sinds 30 april 2013 het koningschap. Hij werd in 1967 geboren als oudste zoon van prinses Beatrix en prins Claus. Hij volgde onder meer een opleiding aan het Atlantic College in Wales en bij de Nederlandse Marine en studeerde geschiedenis in Leiden. De koning was bestuurslid van het Internationaal Olympisch Comité en was actief op het gebied van internationaal watermanagement. Sinds 2002 is hij gehuwd met de in Argentinië geboren Máxima Zorreguieta. De koning heeft drie dochters, van wie prinses Catharina-Amalia (de Prinses van Oranje) de vermoedelijke troonopvolgster is. Hij staat bekend als sportief, spontaan en open en ziet samenbinden, vertegenwoordigen en aanmoedigen als belangrijkste taken.

in de periode 1985-heden: lid Raad van State (van rechtswege), staatshoofd

personalia

wijziging in naam en/of titulatuur
Z.K.H. prins Willem Alexander Claus George Ferdinand, prins der Nederlanden, prins van Oranje-Nassau, jonkheer van Amsberg (Willem-Alexander, Alexander), van 27 april 1967 tot 30 april 2013

aliassen/spellingsvarianten
koning Willem-Alexander

geboorteplaats en -datum
Utrecht, 27 april 1967

levensbeschouwing
Protestants

hoofdfuncties

  • vermoedelijk troonopvolger, van 30 april 1980 tot 30 april 2013 
  • lid Raad van State van rechtswege, van 27 april 1985 tot 30 april 2013 (werd op 3 juli 1985 als lid geïnstalleerd) 
  • koning der Nederlanden, vanaf 30 april 2013 (werd die dag tevens ingehuldigd) 

officiersrangen
  • majoor Koninklijke Landmacht, garderegiment Grenadiers en Jagers, 1995 
  • majoor Koninklijke Luchtmacht, 1995 
  • kapitein ter zee, 6 december 2001 
  • luitenant-kolonel, december 1997 
  • kolonel, december 2001 

nevenfuncties

huidige
  • Grootmeester Militaire Willemsorde, vanaf 30 april 2013 
  • Grootmeester Orde van de Nederlandse Leeuw, vanaf 30 april 2013 
  • Grootmeester Orde van Oranje-Nassau, vanaf 30 april 2013 
  • Grootmeester (Huis-)orde van de Gouden Leeuw van Nassau (samen met de Groothertog van Luxemburg), vanaf 30 april 2013 
  • voorzitter Raad van State, vanaf 30 april 2013 

vorige
  • adjudant in buitengewone dienst van H.M. de Koningin 
  • vrijwilliger, medische hulporganisatie AMREF (African Medical Research and Education Foundation) in Kenya, 1989 
  • vrijwiller, Kenya Wildlife Service, 1991 
  • lid bestuur IOC (Internationaal Olympisch Comité), van februari 1998 tot 1 januari 2014 (functie neergeled op 29 januari 2013) 
  • lid IOC Comité voor Olympische Solidariteit, van 1999 tot 2003 
  • voorzitter Tweede Wereld Water Forum te 's-Gravenhage, maart 2000 
  • lid evaluatiecommissie, XXI Winterspelen in 2010 (IOC), 2003 
  • lid Coördinatiecommissie Vancouver 2010 (IOC), 2003 
  • voorzitter adviesgroep water en sanitaire voorzieningen, Verenigde Naties (UNSGAB), van december 2006 tot 22 maart 2013 
  • voorzitter Platform Internet voor Alledag, van mei 2001 tot 30 april 2013 
  • lid Raad van Toezicht Kröller-Möller-museum, van november 2002 tot 30 april 2013 
  • voorzitter Adviescommissie Water, van februari 2004 tot 30 april 2013 
  • lid Raad van Advies ECP NL, van december 2004 tot 30 april 2013 
  • lid Raad van Commissarissen "De Nederlandsche Bank", tot 30 april 2013 

erefuncties, comité's van aanbeveling etc.
  • erelid World Commission on Water for the 21th Century, vanaf 1998 
  • beschermheer Global Water Partnership, tot 1998 
  • beschermheer NOC (Nederlands Olympisch Comité), van 1995 tot 1998 
  • beschermheer Nederlandse Hartstichting, vanaf 1998 
  • beschermheer Oranje Fonds 
  • beschermheer AMREF Flying Doctors 
  • beschermheer United World Colleges Nederland 
  • beschermheer Stichting Sail Amsterdam 
  • beschermheer Koninklijk Nederlands Watersport Verbond 
  • beschermheer Stichting Hermitage aan de Amstel 
  • protector Koninklijke Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen 
  • erevoorzitter van de Koning Willem I Stichting 
  • regent van de Stichting Praemium Erasmianum 
  • beschermheer Comité Nederlandse Veteranendag, vanaf januari 2005 
  • beschermheer Dag van de Duitse taal 2012 

opleiding

lager onderwijs
  • Nieuwe Baarnse School te Baarn, van 1973 tot 1979 

voortgezet onderwijs
  • v.w.o., bijzonder-neutraal "Baarnsch Lyceum" te Baarn, van 1979 tot 1981 
  • v.w.o. ,"Eerste VCL (Vrijzinnig Christelijk Lyceum)" te 's-Gravenhage, van 1981 tot 1983 
  • opleiding kostschool "Atlantic College" te Llantwit Major Wales (internationaal baccalaureaat), van 1983 tot 1985 

hoger beroepsonderwijs
  • officiersopleiding KIM (Koninklijk Instituut voor de Marine) te Den Helder, van 1985 tot 1986 
  • college Instituut Defensie Leergangen, 1994 

academische studie
  • geschiedenis, Rijksuniversiteit Leiden, van 1987 tot juli 1993 

overige opleidingen
  • vliegeniersopleiding 
  • brevet privévlieger tweede klasse, 1985 
  • vliegbewijs B-3, 1987 
  • aantekening voor het vliegen van meermotorige vliegtuigen, 1989 
  • opleiding voor vlieger bij 334 Transportsquadron Koninklijke Luchtmacht, 1993 

wetenswaardigheden

algemeen
  • Bracht in 1987 een officieel bezoek aan Thailand 
  • Bracht in 1988 een officieel bezoek aan Japan 
  • Was in 1988 aanwezig bij de William and Mary-herdenking in Groot-Brittannië 
  • Vertegenwoordigde in 1990 de koningin bij de troonsbestijging van de keizer van Japan 
  • Was in 1991 aanwezig bij de crematie van de vermoorde premier van India, Rajiv Ghandi 
  • Was in 1994 aanwezig bij de beëdiging van Nelson Mandela tot president van Zuid-Afrika 
  • Was in 1995 aanwezig bij de herdenking in Parijs van Victory in Europe 
  • Bracht in 1996 een officieel bezoek aan Rusland 
  • Volgde in 1997 een introductieprogramma in het Nederlandse bedrijfsleven 
  • Hield zich vanaf 1998 en tot hij koning werd bezig met internationaal waterbeheer 
  • Vergezelde zijn moeder op staatsbezoeken naar Japan, Zuid-Afrika, Indonesië en China 
  • Nam in 2000 deel aan een stille tocht voor de slachtoffers van de vuurwerkramp in Enschede 
  • Nam in 2001 deel aan een stille tocht voor de slachtoffers van de cafébrand in de oudejaarsnacht in Volendam 
  • De Staten-Generaal verleenden in Verenigde Vergadering op 3 juli 2001 met 15 stemmen tegen toestemming voor zijn huwelijk met Máxima Zorreguieta 
  • Vergezelde in 2001 zijn moeder op een staatsbezoek aan Rusland 
  • Bracht diverse werkbezoeken aan de Nederlandse Antillen en Aruba (onder meer in 2002 samen met zijn echtgenote) 
  • Bracht in april 2002 met zijn echtgenote een officieel bezoek aan Ghana 
  • Was in augustus/september 2002 aanwezig bij de wereldtop over duurzame ontwikkeling in Johannesburg (Zuid-Afrika) 
  • Vergezelde in 2004 zijn moeder op een staatsbezoek aan Thailand 
  • Vergezelde in 2006, samen met zijn echtgenote, zijn moeder op haar staatsbezoek aan Argentinië 
  • Bracht in 2006 samen met zijn echtgenote een officeel bezoek aan Australië en Nieuw-Zeeland 
  • Bracht in 2007 samen met zijn echtgenote en zijn moeder een officeel bezoek aan Turkije 
  • Bracht in 2007 bezoeken aan Japan en Rome, in de hoedanigheid van voorzitter van de United Nations Secretary-General's Advisory Board on Water and Sanitation UNSGAB 
  • Bracht in 2007 samen met zijn echtgenote een officieel bezoek aan Slovenië 
  • Vergezelde in 2007, samen met zijn echtgenote, zijn moeder op haar staatsbezoeken aan Turijke en India. Bracht na het bezoek aan India samen met zijn echtgenote een officieel bezoek aan Bhutan. 
  • Bracht in 2009 samen met zijn echtgenote, en parallel aan een handelsmissie onder leiding van staatssecretaris Heemskerk, een officieel bezoek aan Oman en de Verenigde Arabische Emiraten 
  • Bracht in 2009 met zijn echtgenote en samen met minister Plasterk een bezoek aan een Zuidpoolgebied om kennis te nemen van het daar plaatsvindende wetenschappelijke onderzoek 
  • Vergezelde in 2009, samen met zijn echtgenote, zijn moeder op haar staatsbezoek aan Mexico 
  • Woonde in oktober 2010, samen met zijn echtgenote, op Curaçao de plechtigheid bij waarbij de staatkundige vernieuwing van de Nederlandse Antillen in werking trad (10 oktober 2010) 
  • Vergezelde in 2011, samen met zijn echtgenote, zijn moeder op haar staatsbezoek aan Qatar 
  • Bracht in 2011 samen met zijn echtgenote een officieel bezoek aan Vietnam. Dit bezoek was gecombineerd met een handelsmissie onder leiding van de staatssecretarissen Bleker en Atsma. 
  • Vergezelde in 2011, samen met zijn echtgenote, zijn moeder op haar staatsbezoek aan Duitsland 
  • Vergezelde in 2011, samen met zijn echtgenote, koningin Beatrix op een officieeel bezoek aan het Caraïbische deel van het Koninkrijk 
  • Bracht in 2012 samen met zijn echtgenote een officieel bezoek aan Brazilië. Dit bezoek was gecombineerd met een handelsmissie. 
  • Vergezelde in 2012, samen met zijn echtgenote, zijn moeder op haar staatsbezoek aan de Verenigde Arabische Emiraten en Oman 
  • Vergezelde in 2013, samen met zijn echtgenote, zijn moeder op haar staatsbezoek aan Brunei en Singapore 
  • Bracht in 2013, samen met zijn echtgenote, een officeel bezoek aan Rusland 
  • Bracht in 2013, samen met zijn echtgenote, een kennismakingsbezoek aan het Caribische deel van het koninkrijk en bezocht aansluitend Colombia en Venezuela 
  • Woonde in 2013 in Johannesburg (Zuid-Afrika) de herdenking bij van oud-president Nelson Mandela 
  • Bracht in 2014 een staatsbezoek aan Polen 

uit de privésfeer
  • Voltooide in 1986 de Elfstedentocht 
  • Voltooide in 1992 de marathon van New York 
  • Kocht in 2012 een villa in Kranidi (Griekenland) 

woonplaats(en)/adres(sen)
  • Lage Vuursche, kasteel Drakensteyn, van 1967 tot 1981 
  • 's-Gravenhage, Huis Ten Bosch, van 1981 tot 1987 
  • Wales, van 1983 tot 1985 
  • Leiden, Rapenburg, van 1987 tot 1995 
  • 's-Gravenhage, Noordeinde 66, van 1995 tot 10 juli 2003 
  • Wassenaar, landgoed 'De Eikenhorst', vanaf 10 juli 2003 

woonplaats
Wassenaar

ridderorden
Grootkruis Orde van de Nederlandse Leeuw

overige onderscheidingen en prijzen
  • Ridder in de Huisorde van de Gouden Leeuw van Nassau, 30 april 2013 
  • Officierskruis Koninklijke Landmacht, 6 december 2001 
  • Olympic Order in Gold, 8 september 2013 

predicaten/adellijke titels
  • prins van Oranje, van 30 april 1980 tot 30 april 2013 
  • markies van Veere, vanaf 30 april 2013 
  • markies van Vlissingen, vanaf 30 april 2013 
  • graaf van Buren, vanaf 30 april 2013 
  • graaf van Culemborg, vanaf 30 april 2013 
  • graaf van Diez, vanaf 30 april 2013 
  • graaf van Katzellenbogen, vanaf 30 april 2013 
  • graaf van Leerdam, vanaf 30 april 2013 
  • graaf van Spiegelberg, vanaf 30 april 2013 
  • graaf van Vianden, vanaf 30 april 2013 
  • burggraaf van Antwerpen, vanaf 30 april 2013 
  • baron van Beilstein, vanaf 30 april 2013 
  • baron van Breda, vanaf 30 april 2013 
  • baron van Cranendonk, vanaf 30 april 2013 
  • baron van het Land van Cuijk, vanaf 30 april 2013 
  • baron van Diest, vanaf 30 april 2013 
  • baron van Eindhoven, vanaf 30 april 2013 
  • baron van de stad Grave, vanaf 30 april 2013 
  • baron van Liesveld, vanaf 30 april 2013 
  • baron van Warnelou, vanaf 30 april 2013 
  • baron van IJsselstein, vanaf 30 april 2013 
  • heer van Baarn, vanaf 30 april 2013 
  • heer van Bredevoort, vanaf 30 april 2013 
  • heer van Borculo, vanaf 30 april 2013 
  • heer van Bütgenbach, vanaf 30 april 2013 
  • heer van Dasburg, vanaf 30 april 2013 
  • heer van Ter Eem, vanaf 30 april 2013 
  • heer van Geertruidenberg, vanaf 30 april 2013 
  • heer van Hooge en Lage Zwaluwe, vanaf 30 april 2013 
  • heer van Klundert, vanaf 30 april 2013 
  • heer van Lichtenvoorde, vanaf 30 april 2013 
  • heer van Heiloo, vanaf 30 april 2013 
  • heer van Maartensdijk, vanaf 30 april 2013 
  • heer van Montfort, vanaf 30 april 2013 
  • heer van Naaldwijk, vanaf 30 april 2013 
  • heer van Polanen, vanaf 30 april 2013 
  • heer van Soest, vanaf 30 april 2013 
  • heer van Sankt Vith, vanaf 30 april 2013 
  • heer van Steenbergen, vanaf 30 april 2013 
  • heer van Turnhout, vanaf 30 april 2013 
  • heer van Willemstad, vanaf 30 april 2013 
  • heer van Zevenbergen, vanaf 30 april 2013 
  • erf- en vrijheer van Ameland, vanaf 30 april 2013 

relevante buitenlandse reizen
  • studiereizen naar India (1991), Indonesië (1993) en Tanzania (1995) 
  • bezoeken aan Japan en Marokko 
  • bezoeken aan Australië en Nepal, 1997 
  • bezoek aan Brazilië, 1998 

hobby's
  • sport (tennis, zeilen, schaatsen, hardlopen, golf, skieën, paardrijden, duiken, bergbeklimmen) 
  • luchtvaart 

militaire dienst
  • dienstplichtig militair Koninklijke Marine, van augustus 1985 tot januari 1987 
  • dienst op de fregatten Hr.Ms. Tromp en Hr.Ms. Abraham Crijnssen 
  • wachtofficier Hr.Ms. Van Kinsbergen, 1988 

rang(en) reserve-officier
  • luitenant ter zee eerste klasse, Koninklijke Marine-Reserve, 1995 
  • kapitein-luitenant ter zee, Koninklijke Marine-Reserve, 1997 
  • luitenant-kolonel der infanterie, Reserve-personeel Koninklijke Landmacht, 1997 
  • luitenant-kolonel, Reserve-personeel Koninklijke Landmacht, 1997 
  • kolonel, Reserve-personeel Koninklijke Landmacht, 2001 
  • commandeur, Koninklijke Marine-Reserve, 27 april 2005 
  • brigade-generaal der infanterie, Reserve-personeel Koninklijke Landmacht, 27 april 2005 
  • commodore Koninklijke Luchtmacht-Reserve, 27 april 2005 
  • brigade-generaal Koninklijke Marechaussee-Reserve, 27 april 2005 

publicaties/bronnen

redevoeringen
rede bij troonsaanvaarding, 30 april 2013

familie/gezin

huwelijk/samenlevingsvorm
gehuwd te Amsterdam, 2 februari 2002

kinderen
3 dochters

familierelaties

Bovenstaande gegevens zijn ontleend aan het biografisch archief van het Parlementair Documentatiecentrum (PDC) van de Universiteit Leiden en betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was.
Aanvullingen en gemotiveerde correcties ontvangt PDC graag. U kunt hiervoor de "reageer-keuze" aan de rechterzijde van deze pagina gebruiken of uw aanvullingen per post sturen naar PDC, antwoordnummer 10801, 2501 BW Den Haag of per email aan info@biografieen.com.