J.B. graaf Dumonceau

Zuid-Nederlandse officier, die een jaar Tweede Kamerlid was voor Zuid-Brabant. Vervulde diverse commandantsfuncties in het Bataafse leger en bij de legers van Napoleon, onder meer als opperbevelhebber van de troepen in Amsterdam en Brabant en als divisiecommandant van La Grande Armée. Kwam in 1813 in krijgsgevangenschap. Maakte als officier ook deel uit van de Staatsraad. In de Tweede Kamer een regeringsgezind lid.

regeringsgezind ten tijde van Willem I
in de periode 1820-1821: lid Tweede Kamer

voornamen

Jean Baptiste

personalia

geboorteplaats en -datum
Brussel, 7 november 1760

overlijdensplaats en -datum
Vorst, 29 december 1821

partij/stroming

stroming(en)
regeringsgezind (onder Willem I)

hoofdfuncties

  • meester-steenhouwer 
  • vrijwilliger regiment cavallerie in dienst van de Staten van Brabant, vanaf 1787 
  • onder-luitenant in Brabant, vanaf 1789 
  • luitenant-generaal in Bataafse dienst, vanaf 1795 
  • militair bevelhebber te 's-Gravenhage, vanaf 1796 
  • inspecteur-generaal van het Bataafse leger, ingedeeld bij het Korps onder Maarschalk Mortier, van 28 juni 1805 tot 1806 
  • luitenant-generaal bij de Generale Staf, vanaf 4 juli 1806 
  • lid Staatsraad in buitengewone dienst, bij de sectie oorlog, van 16 juli 1806 tot 5 augustus 1806 
  • commandant derde militaire afdeling te Groningen, van 17 augustus 1806 tot 13 september 1806 
  • commandant eerste divisie, verenigde expeditionaire troepen te Zeist, van 13 september 1806 tot 14 september 1806 
  • commandant gehele verenigde (Hollandse) troepenmacht, van 14 september 1806 tot 13 november 1806 
  • commandant derde divisie, Noorderleger in Westfalen, van 3 november 1806 tot 13 november 1806 
  • commandant Hollandse divisie bij het achtste korps van het Grote Leger, vanaf 13 november 1806 
  • lid Staatsraad in buitengewone dienst, bij de sectie oorlog, van 1 januari 1807 tot 5 februari 1808 
  • commandant eerste (Hollandse) divisie van het korps onder maarschalk Brune in Noord-Duitsland, van maart 1807 tot 7 april 1807 
  • commandant Hollands korps, van 7 april 1807 tot 27 oktober 1807 
  • commandant Hollands korps onder maarschalk Bernadotte, van 27 oktober 1807 tot 19 maart 1808 
  • lid Staatsraad in buitengewone dienst, bij de sectie marine en oorlog, van 5 februari 1808 tot 31 december 1809 
  • commandant militaire arrondissementen Amstelland en Maasland, van 19 mei 1808 tot 30 september 1808 
  • commandant eerste grote kustcommandement, van 13 oktober 1808 tot 20 februari 1809 
  • belast met het oppertoezicht over de verdedigingswerken van Amsterdam en met het bevel over de troepen aldaar, van 4 april 1809 tot 29 mei 1809 
  • president centrale comité der artillerie en genie, van 29 mei 1809 tot 5 juli 1809 
  • opperbevelhebber van de troepen in het gouvernement van Amsterdam, vanaf 5 juli 1809 (vertrok 7 augustus 1809 naar het leger in Noord-Brabant) 
  • opperbevelhebber troepen in Noord-Brabant en (vanaf 18 aug. 1809) belast met het bevel over alle verdedigingswerken in het door zijn troepen bezette gebied, van 16 augustus 1809 tot 5 september 1809 
  • commandant derde (Hollandse) korps van het Noorderleger onder maarschalk Bernadotte, vanaf 5 september 1809 
  • commandant Hollandse troepen bij het observatiekorps onder maarschalk Oudinot, vanaf 15 april 1810 
  • divisie-generaal in Franse dienst, vanaf 11 oktober 1810 
  • belast met de inspectie van de Hollandse regimenten, die in Franse dienst overgingen, vanaf 17 december 1810 
  • commandant 25e militaire afdeling te Maastricht (later te Wezel), van 15 augustus 1811 tot 15 november 1811 
  • commandant tweede militaire afdeling te Mezières, van 15 november 1811 tot 18 maart 1813 
  • commandant tweede divisie van het korps onder Vandamme, belast met het herstellen van de orde in de 32e militaire afdeling, van 18 maart 1813 tot 18 juni 1813 
  • commandant tweede divisie van het eerste korps van het Grote Leger, vanaf 18 juni 1813 
  • in krijgsgevangenschap na capitulatie van Dresden, 11 november 1813 
  • commandant tweede militaire afdeling in Frankrijk, van juni 1814 tot 22 maart 1815 
  • commandant tweede militaire afdeling in Frankrijk, van 12 april 1815 tot 4 september 1815 
  • gepensioneerd, 4 september 1815 
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 15 maart 1820 tot 29 december 1821 (voor Zuid-Brabant) 

officiersrangen
  • onder-luitenant 
  • kapitein 
  • majoor 
  • kolonel, vanaf 1792 
  • luitenant-generaal, vanaf 1795 
  • maarschalk van Holland en grootofficier van de Kroon, van 21 december 1806 tot 4 februari 1810 (rang afgeschaft) 
  • generaal, van 4 februari 1810 tot 4 september 1815 
  • luitenant-generaal b.d., 1817 

nevenfuncties

lid Kapittel van de Orde van de Unie, vanaf 16 december 1806

opleiding

academische studie
  • architectuur Universiteit te Rome 

wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Op 30 maart 1809 genaturaliseerd tot burger van Holland 
  • Zijn zoon Jean François was president van de hofcommissie 
  • Zijn vader was steenhouwer 

ridderorden
  • Grootkruis Orde van der Unie, 16 februari 1807 
  • Grootkruis Orde van de Reünie, 22 februari 1812 

buitenlandse onderscheidingen
Grootofficier in het Legioen van Eer, 23 augustus 1814

predicaten/adellijke titels
  • graaf van Bergerduin, 15 april 1810 
  • comte de l'Empire, 18 januari 1811 
  • graaf, 24 maart 1820 

publicaties/bronnen

literatuur/documentatie
  • Nieuw Nederlandsch Biografisch Woordenboek, deel I, 761 
  • O. Schutte, "De Orde van de Unie" (1985) 

Biografisch Woordenboek(en)
biografie opgenomen in het Nieuw Nederlandsch Biografisch Woordenboek

familie/gezin

huwelijk/samenlevingsvorm
  • gehuwd te Brussel, 5 mei 1782 (echtgenote overleden 14 juni 1795) 
  • gehuwd (tweede huwelijk) te Groningen, 22 mei 1796 

echtgeno(o)t(e)/partner
A.M.A. Collinet, Anna Maria Apollonia

2e echtgeno(o)t(e)/partner
A.W.C. Cremers, Agnes Wilhelmina Cornelia

vader
P. Du Monceau, Petrus

moeder
C. Van der Meiren, Catharina

Bovenstaande gegevens zijn ontleend aan het biografisch archief van het Parlementair Documentatiecentrum (PDC) van de Universiteit Leiden en betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was.
Aanvullingen en gemotiveerde correcties ontvangt PDC graag. U kunt hiervoor de "reageer-keuze" aan de rechterzijde van deze pagina gebruiken of uw aanvullingen per post sturen naar PDC, antwoordnummer 10801, 2501 BW Den Haag of per email aan info@biografieen.com.