Mr. Ch.A.J. Le Hon

Advocaat, schepen en burgemeester van Doornik, Tweede Kamerlid en volksvertegenwoordiger in België. Was in het Nederlandse parlement één van de voornaamste en meest welsprekende opposanten, die onder meer het recht van amendement en invoering van de ministeriële verantwoordelijkheid bepleitte. Steunde in 1829 de Zuid-Nederlandse petitiebeweging. Als lid van het Nationaal Congres stemde hij vóór het eeuwig uitsluiten van Oranje van de Belgische troon. Daarna was hij parlementslid en ambassadeur in Parijs en nadien nog eens tien jaar Kamerlid. Werd in 1836 in de adelstand verheven.

oppositioneel ten tijde van Willem I
in de periode 1824-1830: lid Tweede Kamer

voornamen

Charles Amé Joseph

personalia

geboorteplaats en -datum
Doornik, 10 januari 1792

overlijdensplaats en -datum
Parijs, 30 april 1868

partij/stroming

stroming(en)
  • oppositioneel (onder Willem I) 
  • liberaal 

hoofdfuncties en beroepen

  • advocaat te Doornik, vanaf 1813 
  • adjunct-maire van Doornik, vanaf 25 juni 1814 
  • schepen van Doornik, vanaf 16 augustus 1817 
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 18 oktober 1824 tot 18 oktober 1830 (voor Henegouwen) 
  • lid Nationaal Congres van België, van 4 november 1830 tot 22 augustus 1831 (voor het arrondissement Doornik) 
  • gevolmachtigd minister te Parijs, van mei 1831 tot 1841 
  • lid Kamer van Volksvertegenwoordigers van België, van 22 augustus 1831 tot 1833 (voor het arrondissement Doornik) 
  • gevolmachtig minister te Parijs, van mei 1831 tot 1843 
  • lid gemeenteraad van Doornik, vanaf 1844 
  • lid Provinciale Staten van Henegouwen, van 1944 tot 1846 
  • lid Kamer van Volksvertegenwoordigers van België, van 1846 tot 1856 (voor het arrondissement Doornik) 
  • minister van staat van België, 6 juni 1856 

nevenfuncties

afgeleide functies, presidia etc.
lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 13 september 1830 tot 1 oktober 1830

opleiding

voortgezet onderwijs
  • prythaneum van Saint Cyr, vanaf 1802 
  • Lyceum Napoleon te Parijs 

academische studie
  • rechten (licentiaat), Universiteit van Parijs 

wetenswaardigheden

algemeen
  • In 1829 besloot de Tweede Kamer op een door hem en Corver Hooft gedaan voorstel om de inhoud van petities uit met name Zuid-Nederland in een adres aan de Koning kenbaar te maken 
  • Onderhandelde in 1830 met de Prins van Oranje en prins Frederik over scheiding van Nederland, met de prins als staatshoofd in de Zuidelijke Nederlanden 

woonplaats(en)/adres(sen)
  • Doornik, tot 1831 
  • Parijs, van 1831 tot 1843 
  • Doornik, vanaf 1843 
  • Brussel, van 1845 tot 1857 
  • Parijs, vanaf 1857 

predicaten/adellijke titels
  • graaf, 1836 

publicaties/bronnen

literatuur/documentatie
Nieuw Nederlandsch Biografisch Woordenboek, deel IX, 400

familie/gezin

huwelijk/samenlevingsvorm
gehuwd te Laken, 1827 (scheiding van tafel en bed, 19 december 1842)

echtgeno(o)t(e)/partner
F.Z. Mosselman, François Zoë (Fanny)

kinderen
1 dochter en 2 zoons

vader
Ch.F.H. Le Hon, Charles François Hyacinthe

moeder
F. Parent, Félicité

Bovenstaande gegevens zijn ontleend aan het biografisch archief van het Parlementair Documentatiecentrum (PDC) van de Universiteit Leiden en betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was.
Aanvullingen en gemotiveerde correcties ontvangt PDC graag. U kunt hiervoor de "reageer-keuze" aan de rechterzijde van deze pagina gebruiken of uw aanvullingen per post sturen naar PDC, antwoordnummer 10801, 2501 BW Den Haag of per email aan info@biografieen.com.