P. (Paul) Rosenmöller

foto P. (Paul) Rosenmöllervergrootglas Dynamische, goedgebekte politiek leider van GroenLinks. Afkomstig uit een welgesteld ondernemersgezin. Werd na een niet-voltooide studie sociologie vakbondsleider in de Rotterdamse haven en kreeg landelijke bekendheid. Kwam in 1989 als 'rechtstreeks' Groenlinks-lid in de Tweede Kamer. Al snel een gewaardeerd debater. Dong in 1993 tevergeefs met Leoni Sipkes naar het lijsttrekkerschap, maar werd na de verkiezingen van 1994 alsnog politiek leider. Voerde krachtig oppositie tegen 'paars', maar was er tegelijkertijd op uit zijn partij programmatisch geschikt te maken als mogelijk regeringspartner. Na de moord op Fortuyn, die hij goed tegenspel had geboden, kregen hij en zijn gezin te maken met bedreigingen. Stapte voor de verkiezingen van 2003 vrij onverwacht uit de politiek. Werd programmamaker bij de IKON, en vanaf eind november 2013 ook voorzitter van de VO-raad. Had als Kamerlid veel belangstelling voor het wel en wee van de Antillen.

GroenLinks
in de periode 1989-2003: lid Tweede Kamer, fractievoorzitter TK

voornaam (roepnaam)

Paul (Paul)

personalia

geboorteplaats en -datum
Den Helder, 11 mei 1956

partij/stroming

partij(en)
GroenLinks, vanaf 1989 (lid Vereniging van Onafhankelijken)

hoofdfuncties en beroepen

  • stuwer firma "Müller Thomson" te Rotterdam, van 1978 tot 1985 
  • lid bestuur Vervoersbond FNV, district Rotterdam, van 1985 tot 1989 
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 14 september 1989 tot 30 januari 2003 
  • fractievoorzitter GroenLinks Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 4 mei 1994 tot 26 november 2002 
  • programmamaker en presentator IKON (Interkerkelijke Omroep Nederland), vanaf september 2003 
  • voorzitter VO-raad, vanaf 28 november 2013 

partijpolitieke functies

overzicht
  • voorzitter Stichting Fractieassistentie GroenLinks, omstreeks juli 1997 
  • politiek leider GroenLinks, van 4 mei 1994 tot 14 november 2002 

lijsttrekkerschap etc.
  • lijsttrekker GroenLinks, Tweede Kamerverkiezingen 1998, van 7 februari 1998 tot 6 mei 1998 
  • lijsttrekker GroenLinks, Tweede Kamerverkiezingen 2002, van 12 januari 2002 tot 15 mei 2002 

nevenfuncties

huidige
  • lid jury 'Overheidsmanager van het jaar 2003' 
  • lid bestuur Het Nederlandse Rode Kruis, vanaf januari 2004 
  • lid Werkgroep Bestuurlijke en Financiële verhoudingen Nederlandse Antillen, vanaf maart 2004 
  • lid Raad van Advies van het Uitvoeringsinstituut Werknemersverzekeringen (UWV), vanaf 1 augustus 2004 
  • voorzitter jury AKO-literatuurprijs 
  • voorzitter convenant overgewicht, vanaf 30 augustus 2005 
  • lid Raad van Commissarissen schoonmaak- en beveiligingsbedrijf CSU, vanaf 20 september 2005 
  • lid Raad van Commissarissen N.V. Nederlandse Spoorwegen, vanaf 1 juni 2007 
  • lid Raad van Commissarissen APG (Algemene Pensioen Groep), vanaf april 2008 
  • voorzitter commissie onderzoek mogelijke corruptie in de financiële sector van Curaçao, vanaf augustus 2011 

vorige
  • lid Raad van Commissarissen RHPM New Terminal B.V. (werknemerscommissaris), vanaf mei 1990 (nog in 1996) 
  • voorzitter Commissie participatie van vrouwen uit etnische minderheidsgroepen (Pavem), van juli 2003 tot 10 juni 2005 

afgeleide functies, presidia etc.
  • ondervoorzitter vaste commissie voor Ambtenarenzaken (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 12 maart 1991 tot 16 april 1994 
  • ondervoorzitter vaste commissie voor het Minderhedenbeleid (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 8 oktober 1991 tot 16 april 1994 
  • ondervoorzitter tijdelijke commissie onderzoek affaire-Bosio (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 4 december 1991 tot juli 1992 
  • ondervoorzitter vaste commissie voor Nederlands-Antilliaanse en Arubaanse Zaken (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 6 oktober 1994 tot 22 september 1998 
  • voorzitter vaste commissie voor Nederlands-Antilliaanse en Arubaanse Zaken (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 22 september 1998 tot 30 januari 2003 

erefuncties, comité's van aanbeveling etc.
lid Comité van aanbeveling Stichting Pension Maaszicht

opleiding

lager onderwijs
  • R.K. lagere school te Heemstede 

voortgezet onderwijs
  • atheneum-b, R.K. school te Haarlem, tot augustus 1974 

academische studie
  • sociologie (niet voltooid) Universiteit van Amsterdam, vanaf 1974 

activiteiten

als parlementariër
  • Was aanvankelijk woordvoerder sociaal-economische zaken en minderhedenhedenbeleid. Hield zich vanaf 1998 ook bezig met verkeersaangelegenheden. 
  • Interpelleerde op 8 maart 1990 minister-president Lubbers en minister De Vries over werkgelegenheidsafspraken in het gemeenschappelijk beleidskader 
  • Interpelleerde op 24 oktober 1990 minister Kok over het afzien van de voorgenomen verhoging van de bezine-accijns 
  • Diende in 1992 samen met Louise Groenman (D66) en Hans Dijkstal (VVD) een initiatiefwetsvoorstel in inzake bevordering van arbeidsdeelname door allochtonen. Dit voorstel werd in 1994 wet. 
  • Interpelleerde op 11 februari 1993 de ministers Andriessen en De Vries over DAF 
  • Diende in 1993 een initiatiefwetsvoorstel in over bevordering van deeltijdarbeid. Dit voorstel werd in 1997 door de Eerste Kamer verworpen. 
  • Interpelleerde op 16 februari 1995 minister-president Kok over het nemen van een besluit over het tracé van A73 en de Betuweroute 
  • Interpelleerde op 2 maart 1995 minister-president Kok over de besteding van belastingmeevallers 
  • Interpelleerde op 13 mei 1997 de ministers Zalm en Melkert over de beloning van Melkertbanen 
  • Interpelleerde op 29 oktober 1997 minister-president Kok en staatssecretaris Vermeend over pensioenregelinen europarlementariërs 
  • Interpelleerde op 8 mei 1996 de ministers Melkert en Wijers over het minimumloon en het algemeen verbindend verklaren van c.a.o.'s 
  • Interpelleerde op 22 januari 1998 de ministers De Boer en Jorritsma over geluidhinder Schiphol 
  • Diende in 1998 samen met Jeltje van Nieuwenhoven (PvdA) en Bert Bakker (D66) een initiatiefwetsvoorstel in inzake bevordering van deeltijdarbeid en differentiatie in arbeidsduur. Het voorstel bleef onafgedaan. 
  • Diende in 1999 samen met Joop Atsma (CDA) een initiatiefwetsvoorstel in over strafbaarstelling van zwarte handel in voetbalkaartjes. Dit voorstel werd in 2000 door de Tweede Kamer verworpen. 
  • Interpelleerde op 25 september 2002 minister-president Balkenende en minister De Hoop Scheffer over de inzet van VN-instrumenten ten aanzien van Israël en Irak 

wetenswaardigheden

algemeen
  • Trad op als onderhandelaar en actievoerder in de Rotterdamse haven 
  • Bedankte in 1992 voor het lijsttrekkerschap van Groen Links, omdat hij vreesde dat dat ten koste zou gaan van zijn gezinsleven. In 1993 was hij echter wel samen met Leoni Sipkes kandidaat voor het lijsttrekkerschap, maar zij werden in een partijreferendum verslagen door het duo Brouwer/Rabbae. 

uit de privésfeer
Zijn vader was directeur van "Vroom & Dreesman"

woonplaats
Driebergen

ridderorden
Ridder in de Orde van Oranje-Nassau, 30 januari 2003

overige onderscheidingen en prijzen
Thorbeckeprijs 1998 (voor politieke welsprekendheid)

verenigingen, sociëteiten, genootschappen etc.
  • lid Koninklijke HFC (Haarlemsche Football Club) (in zijn jeugd) 
  • lid HLTC (Haarlemse Lawn Tennis Club) (in zijn jeugd) 

publicaties/bronnen

publicaties
  • "Een mooie hondenbaan" (2003) 
  • "Van droom naar daad. In gesprek met prominente denkers en doeners" (2013) 

literatuur/documentatie
  • Trouw, 23 mei 1990 
  • "Zonder oppositie geen democratie. Paul Rosenmöller: 'Oppositie voeren wordt onderschat en ondergewaardeerd'", interview C. van Baalen en W. Breedveld, in: Jaarboek Parlementaire Geschiedenis, 2001 
  • Japke-D. Bouma, "Hij weet de camera's te vinden. Paul Rosenmöller heeft een nieuwe carrière in de media", NRC Handelsblad, 17 oktober 2005 
  • Toof Brader en Marja Vuijsje, "Haagse portretten. Tweede-Kamerleden, ministers, staatssecretarissen" (1995, 1999) 

familie/gezin

huwelijk/samenlevingsvorm
gehuwd

kinderen
5 kinderen

Bovenstaande gegevens zijn ontleend aan het biografisch archief van het Parlementair Documentatiecentrum (PDC) van de Universiteit Leiden en betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was.
Aanvullingen en gemotiveerde correcties ontvangt PDC graag. U kunt hiervoor de "reageer-keuze" aan de rechterzijde van deze pagina gebruiken of uw aanvullingen per post sturen naar PDC, antwoordnummer 10801, 2501 BW Den Haag of per email aan info@biografieen.com.