Drs. G.M. (Gijs) de Vries

foto Drs. G.M. (Gijs) de Vriesvergrootglas Rustige, welsprekende liberaal die vooral carrière maakte op Europees niveau. Na wetenschappelijk medewerker aan de Leidse universiteit te zijn geweest, werd hij op 28-jarige leeftijd lid van het Europees Parlement. Verwierf daar het nodige gezag en werd voorzitter van de liberale fractie. Was twee keer lijsttrekker van de VVD bij de Europese Verkiezingen. Als staatssecretaris voor rampenbestrijding en Antilliaanse zaken in het tweede kabinet-Kok was hij minder in beeld. Na een korte periode in de Tweede Kamer werd hij lid van de Europese conventie en daarna Europees coördinator terrorismebestrijding. In 2008-2011 lid van de Algemene Rekenkamer en in 2011-2014 van de Europese Rekenkamer. Stapte in 2010 over naar D66.

VVD
in de periode 1984-2014: lid Tweede Kamer, staatssecretaris, lid Algemene Rekenkamer, lid Europees Parlement, lid Europese Rekenkamer, EU-coördinator terrorismebestrijding

voornamen (roepnaam)

Gijsbert Marius (Gijs)

personalia

geboorteplaats en -datum
New York (VS), 22 februari 1956

partij/stroming

partij(en)
  • VVD (Volkspartij voor Vrijheid en Democratie), van 1974 tot oktober 2010
  • D66 (Democraten 1966), vanaf oktober 2010

hoofdfuncties en beroepen

  • wetenschappelijk medewerker politieke wetenschappen, Rijksuniversiteit Leiden, van 1981 tot 1984
  • lid gemeenteraad van Leiden, van 12 oktober 1981 tot 13 december 1984
  • lid Europees Parlement, van 24 juli 1984 tot 3 augustus 1998
  • staatssecretaris van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties (belast met Nederlands-Antilliaanse en Arubaanse zaken, rampenbestrijding en streektalen), van 3 augustus 1998 tot 22 juli 2002
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 23 mei 2002 tot 8 oktober 2002
  • regeringsvertegenwoordiger op de Europese Conventie voor de vaststelling van een Europese Grondwet, van 4 oktober 2002 tot juli 2003
  • ambassadeur in bijzondere dienst, vanaf 1 maart 2004
  • EU-coördinator voor terrorismebestrijding, van 25 maart 2004 tot maart 2007
  • parttime wetenschappelijk medewerker/veiligheidsdeskundige, Nederlands Instituut voor Internationale Betrekkingen "Clingendael", vanaf 2007
  • lid Algemene Rekenkamer, van 1 oktober 2008 tot 1 januari 2011 (beëdiging 8 oktober)
  • lid Europese Rekenkamer, van 1 januari 2011 tot 1 januari 2014

activiteiten

als parlementariër
  • Voerde als Tweede Kamerlid het woord bij het debat over de Staat van de Europese Unie

als bewindspersoon (beleidsmatig)
  • Bracht in 1999 de Nota 'Toekomstige samenwerking met de Nederlandse Antillen en Aruba' uit. Hierin wordt ingegaan op de doelstellingen van de samenwerkingsrelatie. Steun zal hoofdzakelijk worden gegeven via fondsen in de vorm van programmafinanciering. Voorwaarden voor het invoeren van een nieuw samenwerkingsbeleid zijn een gezond financieel-economisch beleid en kwaliteit van bestuur. Uiteindelijk moeten de Antillen en Aruba zelfredzaam zijn, waarbij zij hun eigen verantwoordelijkheid kunnen waarmaken. (26.605)
  • Bracht in 1999 de Beleidsnota Rampenbestrijding 2000-2004 ('de veiligheidsketen gesmeed') uit. Er worden beleidsmaatregelen en wetgeving aangekondigd om de samenwerking tussen hulpverleningsdiensten te verbeteren, zoals een nieuwe regionale gebiedsindeling van de brandweerregio's en vastlegging van de gemeentelijke verantwoordelijkheid voor de totstandkoming van een organisatieplan brandweerzorg en rampenbestrijding en van een regionaal beheersplan rampenbestrijding. (26.956)
  • Kwam naar aanleiding van de cafébrand in Volendam met een standpunt over de conclusies en aanbevelingen van de Commissie onderzoek cafébrand nieuwsjaarsnacht 2001 en de rijksinspecties. Daarbij wordt onder andere het opstellen van een actieprogramma brandveiligheid aangekondigd. (27.575)
  • Was verantwoordelijk voor de invoering van C2000, een landelijk dekkend digitaal systeem voor mobiele communicatie voor politie, brandweer, ambulancediensten en de koninklijke marechaussee (25.124, 28.725)
  • Was verantwoordelijk voor het project GMS (Geïntegreerd Meldkamer Systeem), waarbij voorgesteld wordt de niet op elkaar afgestemde, verouderde meldkamersystemen van brandweer, politie en ambulance te vervangen door één gemeenschappelijk meldkamersysteem (28.970)

op het gebied van de EU
  • Hield zich in het Europees Parlement voor hij fractievoorzitter werd bezig met interne marktzaken en handelspolitiek
  • Diende in november 1992 een verslag in over de deelname van de Europese Gemeenschap aan de OECD-bepalingen inzake internationale investeringen van multinationale ondernemingen.
  • Presenteerde in juni 2004 een overzicht van maatregelen die op EU-niveau genomen worden ter bestrijding van terrorisme
  • Stelde van april tot juni 2006 een 'emotief lexicon' op voor de bespreking van radicalisering in EU-verband; het lexicon moet termen als 'islamitisch terrorisme' en 'djihad' vervangen door neutrale termen, om de gewone moslim niet vervreemden van EU-zaken SB Trouw, 14-4-2006
  • Speelde een leidende rol in de Europese campagne tot oprichting van het Internationaal Strafhof

bijdragen voor de Europese conventie voor de Europese Grondwet

wetenswaardigheden

niet-aanvaarde politieke functies
  • staatssecretaris van Defensie, augustus 1994 (geweigerd)

woonplaats
's-Gravenhage

uitgebreide versie

uitgebreide versie
Van deze pagina bestaat een uitgebreide versie met partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding, wetenswaardigheden etc. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft. reageer

Bovenstaande gegevens zijn ontleend aan het biografisch archief van het Parlementair Documentatiecentrum (PDC) van de Universiteit Leiden en betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was.
Aanvullingen en gemotiveerde correcties ontvangt PDC graag. U kunt hiervoor de "reageer-keuze" aan de rechterzijde van deze pagina gebruiken of uw aanvullingen per post sturen naar PDC, antwoordnummer 10801, 2501 BW Den Haag of per email aan info@biografieen.com.